Oyun oynamak bir çoğumuzun hayat tarzı olmuş durumda bu durum bizim gizli olan veya keşfedemediğimiz özelliklerimizi keşfetmemizi sağlıyor. Oyun oynamanın faydaları aslında saymakla bitmez ancak bizler sizler için uluslar arası üniversitelerin araştırmalarına dayanarak kanıtlanan faydalarını sizlere aktaracağız.

1- Detayları görme becerinizi arttırır, görüşünüzü netleştirir ve göz tembelliğine iyi gelir.

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre aksiyon oyunları oynayan kişilerin görüş netliği ve detayları görme kabiliyetleri ciddi oranda artıyor. Sanılanın aksine ekrana bakmak gözleri bozmuyor aralıksız 3 saatten uzun şekilde bir bakıldığında yorulmayı tetikliyor. Asıl ilginç olan gözü bozuk olan insanların televizyonda stabil bir şekilde dizi veya film izlemesi göze bir faydası bulunmuyor. Oyun oynamak göz antremanı olarak sayılabiliyor sebebi ise sürekli bir noktaya odak değil aktif bir şekilde göz kaslarını haraket ettirilerek göz tembelliğine iyi geldiği kayıtlara geçmiş bulunmakta.

2- El-göz koordinasyonunun gelişmesini sağlar.

Video oyunları oynayanların el yeteneklerinin oldukça geliştiği ve el ve göz kordinasyonunun daha iyi olduğu için yeni cerrahi aletleri daha iyi kullanabiliyorlar! Teksas Üniversitesi’nden Sami Kılıç, laparoskopi yapmak isteyen öğrencilerine haftada 3 saat video oyunu oynamalarını tavsiye ediyor. Sıklık ile oyun oynayan bireylerin trafikte kaza yapma olasılıkları daha azdır sebebi ise gelişmiş el göz koordinasyonu aynaları farkında olmadan sıklık ile kontrol ederken aracı daha iyi kontrol etmeyi sağlar.

3- Problemleri hızlı bir şekilde çözmeyi sağlar.

Oyuncular oyunlarda genellikle zeka gereken problemleri çözmek için akıl yürütürler ve sonunda çözerler bu kazanç sadece oyun içerisinde kalmıyor. Bilinç altımız gerçek hayatta çok karşımıza çıkan durumları aynı oyunlarda çıkanlar gibi çözmemiş için tetikte bekleyerek çözme yeteneğine kavuşmuş oluyor. Video oyunları oynayan bireyler oynamayanlara göre karşılarına çıkan problemleri daha hızlı çözdüğü bilinen bir gerçek.

4- Çok yönlü düşünme.

Video oyunlarında rakibimizi yenmek veya olduğumuzdan daha iyi bir konuma gelmek için çok farklı yöntemler ile fark yaratmalıyız bu durum oyuncular için gerçek hayattada aynı oyunlarda olduğu gibi devam ediyor. Başarıya ulaşmak için çoğunlukla bir yola değil birden fazla yola başvurarak hayatta başarılı olmayı sağlıyor.

5- Şizofreni, Alzheimer ve stres bozukluğu gibi hastalıklara karşı tavsiye ediliyor.

Zihinsel hastalıklara karşı beyinin normalde koşullarada çalıştırılamayan bölgelerini çalıştırarak bir çok zihinsel hastalığa karşı faydalıdır. Eskiden Alzheimer hastalığına karşı Sudoku, Satranç gibi oyunlar önerilirken günümüzde ise video oyunları tavsiye ediliyor.

6- Fizik tedavide kullanılıyor ve bedenimizi zinde tutuyor.

Nintendo Wii, Nintendo Switch, Playstation VR ve Xbox Kinect oyunları fizik tedavilerde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Tel Aviv üniversitesinin yaptığı araştırmada felç hastalarının el iyileşmeleri daha hızlı gerçekleşiyor.

7- Grup çalışması ve takımdaşlık duygularını geliştirir.

Özellikle çevrimiçi oyunlarda olan grup çalışması ve takımdaşlık iş hayattında ki uyumluluk gibi süreçlerin hızlı aşılıp iş performansını arttırır. Bencillik duygusunu azaltarak takım ile çalışmayı geliştirir. Okul hayatında ise kendi rolunu benimseyip başarıyı tekil olarak değil grup olarak sağlama duygusunun gelişmesinde payı vardır.

8- Çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarma ve gelişmesi için önerilir.

Gerçek hayatta yapamayacağı hayallerini oyunlarda gerçekleştirerek yaratıcılık seviyesini arttırır. Çocuklar için verebileceğimiz en iyi örnek 2015 yılından bu yana İsveç’de Minecraft yaratıcılığı teşvik için okul müfredatına alınmış durumda. Ancak bir aralar İsveç’te çocukların hayal güçlerini geliştiren Minecraft hakkında ülkemizinde yasaklanma tartışmalarına dahi gelmişti…

9- Arkadaşlıklar kurarak sosyalleşmemizi sağlar.

Günümüzde neredeyse her oyun çevrimiçi olarak diğer oyuncularla birlikte oynanıyor. Bireyler yeni insanlar ile tanışarak yeni dostluklar kazanıyor ve sosyalleşerek hayata daha pozitif bakıyor.

10- Sizi rahatlatır, Öfkenizi kontrollü şekilde boşaltma konusunda yardımcı olur.

İnsanda doğal olarak bulunan saldırganlık dürtüsünü, birikmiş öfkeyi kendine ve çevresine zarar vermeden boşaltmanızda rol oynar. Sevdiğiniz bir şey yapıyor olmanızdan dolayı stres azalır, insan rahatlar ve kendini mutlu hisseder. Ayrıca bu durum yaşlanmayı geciktirmede de son derece etkilidir.

 

Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

2 Comments

  1. Çok yararlı bilgiler teşekkür Efe başkan

    Reply
  2. Anneme gösterdim artık oyun oynuyorum

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*