Tartışmasız dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan FIFA serisi aynı zamanda en büyük rakibi PES’i de son yıllarda bir hayli geçmiş durumda. Satış rakamları olsun, oynanma sayısı ile oyun içi satış durumunda gerçekten büyük bir başarıya imza atan EA SPORTS, serinin yeni oyununda bakalım hangi gelişmelerle bizleri mutlu edecek.

FIFA 18’in çıkmasına az bir süre kaldı ve EA Sports bir takım yenilikleri bizlere duyurdu. FIFA 18 ile beraber olarak gelecek tüm yenilikler tam olarak açıklanmasa da öncelikle kesinleşenleri sizlerle paylaşalım. Kesinleşenleri paylaştıktan sonra da, gelmesi beklenen yenilikleri sizlere tekrardan hatırlatalım.

FIFA 18 ile Gelecek olan Yenilikler:

1- Kariyer Moduna gelecek olan bir çok yenilik!

FIFA 18 kariyer modunda teklif sunabilecek,karşılıklı pazarlık yapılabilecek,serbest kalmalar ve satış bedellerini karşılıklı bir şekilde konuşurken belirleyebileceksiniz. Bu yeniliklerle beraber kariyer modu, FIFA 18 ile beraber daha gerçekçi bir hal alıyor.

2-  360° Kamera Sistemi

Oyuna FIFA 18 ile beraber olarak çok daha kaliteli bir replay kamera eklendi.

3-  Yenilenen İngiltere Premier League Grafikleri ve Gelişmiş Spiker Sunumu

Her sene zaten geliştirilen İngiltere Premier Ligi bu sene çok daha gelişmiş ve heyecanlı olarak önümüze sunulacak. Grafiklerin yanı sıra spikerlerin daha detaylı aktarımı, oyunculara gerçekçilik hissiyatını sonuna kadar hissettirecek.

4- Oyuna Yeni Eklenen Efsane İkonlar

FIFA 18 ile beraber olarak artık efsane oyuncular sadece Xbox One platformuna özel olmayacak. FIFA 18’de ünlü santrafor Brezilyalı Ronaldo,  Arjantin efsanesi Maradona, Arsenal’in Fransız golcüsü Henry, Sovyetler Birliğinin panteri Lev Yashin, gelmiş geçmiş en büyük futbolcu olarak görülen ve oyunun en yüksek overall ratingine sahip olan Pele’ye ve bir çok efsane isime daha erişebileceksiniz.

5- Yeni Stadyumlar, Taraftar Atmosferi ve Futbolcuların Onlara Bağlı Coşkusu!

FIFA 18 ile beraber olarak, artık taraftarın stadyumda oluşturacağı atmosfer, oyuncuları oyuna daha bağlı tutacak! Daha gerçekçi bir holigan tayfası bizleri bekliyor…

6- Journey(Yolculuk) modunda Alex Hunter ile daha büyük bir macera bizleri bekliyor!

FIFA serisinin ilk hikaye modu Journey, FIFA 17 ile karşımıza çıkmıştı. FIFA 2018 ile bu hikaye modu, çok daha büyük bir macera ile karşımıza çıkacak.

7- Oyunu Durdurmadan Değişiklik Yapabileceksiniz!

NBA oyunlarında gördüğümüz oyunu durdurmadan değişiklik yapabilme özelliği, FIFA 2018 ile FIFA serisine de ekleniyor! Daha önce mikrofon kullanarak komut vererek yapabildiğimiz bu non-stop oyuncu değişikliği, FIFA 18 ile artık daha çok daha hızlı bir boyuta taşınıyor.

Kesinleşen yenilikler şimdilik bu kadar! Şimdi ise FIFA 18’de beklediğimiz, olmasını istediğimiz yeniliklere geçelim.

 

FIFA 18’de Olması Beklenen Yenilikler

Takımların kendine has taktikleri. Seçtiğimiz takımın gerçekte uyguladığı taktik, tam anlamıyla oyuna aktarılması en büyük beklentiler arasında. Default taktiklerin her ne kadar her takıma farklı olsa da , gerçekle pek alakası olmayan sonuçlar ortaya koyduğunu biliyoruz, bundan dolayı her takımın kendine özel taktiklerini oyunda görmek, gerçekten güzel olur.

Oyuna Türkçe spiker seçeneğinin eklenmesi. Bildiğiniz üzere ilk defa FIFA bu yıl Türkçe olarak karşımıza çıkmıştı. Bir çok kişinin imza topladığı, EA SPORTS tarafına mail attığını biliyoruz. Bu konuda en çok adı konuşulan isimse , oğlu ile bir çok kez Twitch ile Youtube üzerinden FIFA yayını yapan ünlü spikerimiz Ercan Taner. Bakalım EA bizi bu konuda mutlu edecek mi?

Oyuna gerçek teknik direktörlerin eklenmesi. NBA olsun, Madden NFL olsun, NHL olsun bu tarz diğer EA SPORTS‘a ait oyunlarda gördüğümüz gerçek takım direktörleri, ne yazık ki FIFA‘da yer almıyor. Oyun içinde menajer modu yer alsa da, istediğimiz menajeri seçemiyor, aynı zamanda oyun içinde de takımların kendilerine ait menajerlerini göremiyoruz. Bu konuya FIFA 18‘de son verilmesi, gerçekten güzel olurdu.

Kariyer liginin uzatılması. Oyunun belki de en çok oynanan modlarından biri olan kariyer modu sadece 15 yıl ile sınırlı. Bu durumda bir çok oyuncuyu sinir ediyor desek yanlış olmaz. Bu modun daha fazla uzatılması, büyük bir beklenti olsa gerek.

Kariyer modunda her sene yeni formalar gelmesi. En azından bize tasarlama şansı verilmeli, 10 sene boyunca aynı forma ile oynamak, gerçekten de can sıkıntısı yaratıyor.

Türk takımlarının gerçek stadyumları, gerçek taraftar marşlarının oyuna eklenmesi. Oyunun belki de bizim için en çok canımızı acıtan yanı bu , oyunda maalesef hiç bir takımımızın stadı yer almıyor. Bu sene bunun çözülmesi, bizim adımıza çok güzel bir yenilik olur.

Stad atmosferleri, taraftarların oyuna etkisi. Oyundaki en büyük eksiklerden biri de iç – dış duygusunu tam anlamıyla yaşayamama olsa gerek. Taraftarların rakibin faul yapan oyuncusuna tepki gösterme, hakemin vermediği penaltıyı tam olarak protesto etme gibi bir çok gerçekçi eksiğin oyunda olduğunu söyleyebiliriz. Artık taraftarın gerçekteki gibi iç – dış handikabını yaşatması gerekiyor diye düşünüyorum.(*FIFA 18’de EA Sports’un tanıtımına bakılırsa, bunun gerçekleşmesi bekleniyor.)

Pratik modunun eski halinin eklenmesi. Oyundaki en büyük eksik heralde eskisi gibi rahatça pratik modunu açıp, korner olsun, serbest vuruş olsun hatta penaltı olsun uğraşmadan çalışmak olsa gerek. Eskiden 3e 11 , kaleciye karşı 11 oyuncu tarzı bir çok seçeneğimiz mevcuttu. Ayrıca serbest vuruşların yerinden tutun, bütün organizasyonları hızlı ve rahatça çalışabiliyorduk. Pratik modunun tekrardan eklenmesi gerçekten güzel olur.

Online lig, turnuva açılması, online friendlies özelliklerinin seçilebilmesi. Oyunda NBA2K’da olduğu gibi, bir tane online turnuva oluşturma alanı açılmalı. Online friendlies kısmından oynamaktansa, oyunun içinden bu tarz bir şey oluşturup, dostlarımızla oynayabilmeliyiz. Ayrıca bunun yanı sıra arkadaşlarımızla yaptığımız maçları seçebilmeli, beraberlik halinde uzatmaya gidecek şekilde oynayabilmeliyiz.

FIFA 18’de Türkiye Ligi yer alacak. Aşağıdaki bağlantı ilginizi çekebilir.

FIFA 18 Türkiye Ligi Overall Tahminleri (TIKLA!)


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*