Konsollarda son zamanın en iyi fps oyunlarından biri olan Six Siege için sizler için güzel ve faydalı bir rehber hazırlamaya karar verdik. Özellikle ranked maçlarda neler yapılmalı hangi karakterle neler yapılalı veya yapılmamalı bu rehberde olacak. Bu rehberi hazırlarken 300 saatten fazla PVP deneyimim olduğunu ve 140 Level olduğumu belirtmek isterim.

Bölüm #1

Ranked Maçlar Girerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncellikle baştan etkili faktörden bahsetmek istiyorum. ‘Takım’ en önemli faktör diyebiliriz çünkü 15 üstü adam öldürdükten sonra yenilmek açıkçası hevesimizi kırmıyor değil. Takım arkadaşları arayın! Örneğin sürekli birlikte girdiğiniz bir ekip varsa oyunun verdiği zevk ve verim maksimuma çıkıyor. İlla 5 kişi girmek zorunda değilsiniz ancak en az 3 arkadaş ile girmek avantaj sağlayacaktır. Eğer ki arkadaşınız yok ise maça girerken gelen takım arkadaşlarınızın seviyelerini kontrol etmenizde fayda var. 10-75 LVL adamlar birden fazla ise o maça girmenizi önermem. 1-9 LVL adamlar Smurf yani ana hesabı yüksek rank o hesapla kendi takımı o an olmadığı için giren bir oyuncu olabilir bence girilebilir. Bunlar ana dikkat edilmesi gereken olaylar diyebiliriz.

NOT: Ranked Maça Girmeden Önce Casual Oynamakta Fayda Var!

Hangi Karakterleri Kullanmalıyım?

Her karakter kendine özel ve faydalı bu konu karakter odaklı değil harita oyun türü ve takım planı odaklı bir tercih örnek olarak Frost karakteri takımızda var ise sizde Frost’un özelliği olan Welcome Mat’leri arkasına koyması için Deployable Shield olan karakterleri seçebilirsiniz. Castle var ise Mute almanız önemli sebebi ise Fuze karakterinin özelliği olan Clutster Charge’ı Armor Panel’i çok sever çünkü hep Clutster Charge yerleştirilirken vurulmayı engeller ama buna engel olmak için Mute karakterinin Signal Disruptor’ları buna engel olur rakipte Sledge, Twitch veya Sledge yoksa güzel bir zaman kazancı (Sağlam Taktik). Karakter alırken önemli noktalardan birisi ise tabi ki silahları. Hangi silahla rahat hissediyorsanız onu almanız önemli.

Başlangıç Tavsiyeleri!

 1. Savunucu iken Reinforce yapılacak yerleri düşünerek yap! Mesela bir duvarı tamamen kapatmaya çalış her takımda 10 adet Reinforce var ama bazı haritalarda daha fazlaya ihtiyaç var ise dışarıya açılan yerleri kapatmaya çalış veya rakibin tepene binmemesi için yukarıya yer varsa Reinforce atmaya git.
 2. Hücümcü iken doğduğun zaman cama pencereye kapıya iyi bak bir Spawn Killer’a yem olmak istemezsin.
 3. Sesleri iyi dinle sadece ayak sesleri değil Clutster Charge’ın duvarı takılışını, Pulse’un Heartbeat Sencor’ünü açmasını duymalısın ki tehlikenin farkına var ve bir adım öne geç.
 4. Kameraları kullan gereğinden fazla Spotlamak sana puan takımına başarısızlık getirir! Sebebi ise sen rakibi her işaretlediğin de rakibin o kamerayı kırması gerektiğini hatırlatıyorsun ilerde ihtiyacın olacak kameralar senin için hayati değerde.
 5. Pinglemeyi aktif olarak kullan örneğin takım arkadaşından bir şey isterken veya rakibini yerini gösterecek iken iş yapar.
 6. Loadout yani silahını kendine göre ayarlamayı kendine göre yapman önemli.
 7. Karakterin yok ise boş yere Renown (para) harcama karakter al!
 8. Her salı günü yenilenen Ubisoft Club görevlerini yapmaya çalış bu sana EXP ve Renown kazandıracaktır. (Ara sıra skin ve charm’da kazanabilirsin.)
 9. Drone kırmaya çalışırken takım arkadaşlarına dikkat et, Özür dilemeye çalış iki üç defa eğilip kalkarak bunu belirte bilirsin. Karşılık verirse iç savaş çıkabilir ve hiç yoktan bir maç kaybedebilirsiniz.
 10. 3-0 öne geçmen kazandığın anlamına gelmez! Kutlamaya erken başlama aksi taktirde bir geri dönüşe tanık olabilirsiniz.

Six Siege Rehberimizin ilk bölümünde genel olaylardan bahsetmeye çalıştım bir sonra ki bölümde ise hangi haritada neler yapılır hangi karakterler o haritada daha faydalı olur o konulardan bahsedeceğim.


Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

2 Comments

 1. Çok iyi bir yazı olmuş yeni başlamıştım kısa sürede yükseldim elinizde sağlık bölüm 2 olacak mı

  Reply
  • Yakın bir zamanda Blood Orchid güncellemesi sonrasında gelecek.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*