Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, en ünlü internet ansiklopedisi olan Vikipedi’ye Türkiye’de erişimi engelledi!

Milyonlarca insanın internet ansiklopedisi olan en ünlü internet sitelerinden Wikipedia’ya erişim yasağı geldi. İnternet ansiklopedisine Türkiye’de erişim sağlamaya çalıştığınızda ”5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” şeklinde bir uyarı çıkıyor ve siteye erişemiyorsunuz.

Engellenme sebebi tam olarak açıklanmasa da, ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda engellenme sebebinin, bir çok yalan yanlış bilgi ile beraber olarak Vikipedi ansiklopedisinin Türkiye’yi bazı terör örgütleri ile beraber göstermesinden kaynaklandığını tahmine diyoruz. Her ne kadar bu durum gerçekten rahatsız edici olsa da, Vikipedi gibi bizlere yıllarca bilgi kolaylığı sağlamış, belkide internetin en önemli kaynaklarından birinin Türkiye’de sadece VPN ile girilebilir hale gelmesi, oldukça üzücü. Vikipedi’ye erişim sağlamak için, sizlere daha önce önerdiğimiz En İyi VPN Hangisi? adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Umarız , Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Wikipedia arasındaki buzlar erir ve iki tarafında istediği olur. Vikipedi’nin erişime kapalı olması özellikle bir çok öğrenci adına, fazlasıyla can sıkıcı olacaktır.


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*