Beklentileri bir türlü karşılayamayan, oyunu büyük hevesle alan insanları hayal kırıklığına uğratan 10 oyunu sizler için sıraladık!

Listede yer alan oyunlardan kiminin filmini izledik ve hayran kaldık, kiminin ise önceki seri oyununu oynadık ve bayılarak oynadığımız serinin aynı kıvamda bu oyunla devam edeceğini düşündük. Ancak yapımcılar bizimle aynı düşüncede değildi ve o oyunların beyaz perdedeki etkisiyle önceki serilerin getirdiği imaja güvendiler, bizi bu para tuzağının içine sürüklediler. İşte bir türlü beklentileri karşılayamayan ve çıktığı günle beraber olarak bir çok eleştiriyi almış 10 oyun!

10-) The Order : 1886

Öncelikle bu oyunu listeye tamamen bir çok kişi tarafından eleştirildiği ve bir türlü beklentileri karşılayamadığı için ekledim, yoksa bana kalırsa asla bu listede The Order 1886 oyununa yer vermezdim. Çünkü bu oyun PS4 platformunda oynadığım en keyifli oyunlardan biriydi, her ne kadar eleştirenlerin bir çok düşüncesine katılsam da. The Order : 1886 oyunu neden mi eleştirildi? Öncelikle oyun oldukça kısaydı, ortalama bir oyuncu oyunu rahatlıkla bir gün, taş çatlasın iki gün içinde rahatlıkla zorlanmadan bitirebilirdi.İkinci neden olarakta, oyundaki kurt adam öldürme sisteminin gerçekten bu oyunun grafiklerine yakışmadığı ve yeni nesile çıkan bir oyunda olmaması gerektiği söylendi, ki oldukça haklıydılar. Gene de dediğim gibi bana kalırsa bu harika grafikler ve gerçekten saran bir senaryosu ile devam oyununu pazara çıkmasıyla beraber olarak ön sipariş yapacağım kesin.

https://www.youtube.com/watch?v=4G978ZZTPg8

9-) Fast And Furious : Showdown

Kısaca şöyle söyleyeyim, Hızlı ve Öfkeli film serisinin ekmeğini yemeye çalıştılar ancak ortaya öyle bir şey çıkardılar ki, neredeyse insanlar filmden soğuyacaktı. Fast and Furious : Showdown değil beklentiyi karşılamak, insanları seriden soğutmaya yönelik bir oyundu, şanslıyız ki atlattık.

8- ) Killzone Shadow Fall

Oynanılabilirlik gerçekten zayıf olan Killzone Shadow Fall oyunun PS4’ü tanıtmak adına çıkarıldığını tahmin ediyorum. Çünkü oyundaki grafikler her ne kadar başarılı olsa da, bazen öyle abartılı ışıklar sunuyor ki, oynayanların kör olmaması bir mucize haline geliyor.

7-) Far Cry Primal

Far Cry 3’ün ardından gerçekten güzel bir oyun olsa da çok eleştirilen Far Cry 4’den sonra çıkan Far Cry Primal gerçekten de bir facia. Neden derseniz, ilk olarak oynanışın gerçekten rahat olmayışını ve grafiklerin göz bozarcasına oluşunu söylemek isterim. Oyunda sayısız bugun ve gerçekten rahatsız edici yapay zeka hatalarının sizi çileden çıkarttığını da eklemek isterim. Ve son olarak Far Cry 4 ile Far Cry Primal’in iki farklı oyun, yani ek paket olarak sunulmamasına karşın aynı harita üzerinden oynandığını ve resmen Far Cry 4’e bir yama getirilerek sadece silahlar ve insanların değiştiğini, eklemek isterim.

6-) Metal Gear Solid Phantom Pain

Oynanışın gerçekten kötü olmasının yanı sıra, oyunu serinin önceki oyunları için alanlar adına gerçekten bir hayal kırıklığı olan oyun. Her tarafta Hideo Kojima’ya ait viralleri görmekte cabası. Oyunda en sinir bozucu olan da her ne yapmak istersek o lanet helikopter ile o lanet gemiye gitmek ve gerçekten de oyunu oynarken boş yere zaman kaybettiğimizi farketmek. Yok benim vaktim o kadar önemli değil, bunlar benim için sorun değil diyorsanız, MGSV The Phantom Pain oyunu grafik açısından da , çeşitlilik açısından da tercih edilebilecek bir oyun. At olsun araçlar silahlar veya karakter dizaynı olsun, keyif verebilir.

5-) Watch Dogs ve Watch Dogs 2

İlk olarak Watch Dogs’un ilk oyunu ile başlayalım, ilk oyun E3’de o kadar büyük bir imajla karşımıza sunuldu ki… Olağanüstü grafikler, harika oynanış ve çeşitli görevler. Ancak gelelim oyuna, aynı olağanüstü düzeyinde düşüşe geçmiş grafikler, gerçekten çok tekrar eden görevler ve basit bir oynanış. Araba kullanma hissiyatı bile gerçekten başarısızdı. Hatta oyun GTA 5’e rakip olarak sunuluyorken bir anda GTA 4 ile karşılaştırılmaya başlandı. Watch Dogs 2 oyununa gelirsek, Ubisoft gene yaptı yapacağını! Her ne kadar bu sefer ne sunduysa onu verdi ama baştan hatayı vermişti. Gene çok tekrar eden görevler ve en sinir bozucu olarakta görev almak adına gittiğimiz o lanet yer! Gene de Watch Dogs’u oynamanızı , 2’yide vaktiniz varsa tercih edebileceğinizi söylemek isterim. İlk oyundaki görevler tekrar etse de, hikaye fena değildi ve bitirilmeye değerdi.

4-) The Division

The Division başlı başına bir hayal kırıklığı. Her ne kadar oyun ek paket ile beraber canlansa da, ortaya sunulduğu gün her kesim tarafından büyük bir heyecan ile oynanırken, herkes tarafından 1 hafta sonra oyunda ne yapılacağı merak ediliyordu, sonuç olarak ne mi oldu? Oyunu alan herkes oyunu sildi veya oynamayı bıraktı, şanslı olanlar da oyunu sattı. Bunun sebebi oyunun kısıtlı görevleri ve senaryosu ile ortaya geleceği düşünülmemiş online sistemi oldu. The Division gerçekten de büyük hayal kırıklığıydı.

3-) Assasin’s Creed : Unity ve Assasin’s Creed : Syndicate

Her ne kadar Ubisoft bu seride bir çok görevi tekrar ettirdiği için sert eleştirilere sahip olsa da, Assasin’s Creed serisi ne zaman çıkarsa çıksın harika satış rakamlarına ulaşan ve kendini oldukça oynatan bir oyundur. Ancak Unity ile insanların beklentisini karşılayamayan seri, ondan sonra çıkardığı Syndicate ile de bir çok kişiyi üzdü. Oyuna ekledikleri iki karakteri yönetme ve bir çok yeniliğe rağmen bir türlü beğenilemeyen Syndicate, bu listede Unity ile beraber karşımıza çıkıyor.

2-) Steep

Oynanış berbat, grafikler yeni nesile çıkan hatta bu sene çıkan bir oyun için çok ama çok geride. Oynanışın zorluğu ile grafikleri kenara bırakırsak, her yer bembeyaz ve bu oyunu gerçekten de oynamak sakıncalı olabilir, 1 saatten fazla oynarsanız gerçektende rahatsız olduğunuzu farkedeceksiniz. Olur da Ubisoft bu oyun adına turnuvalar düzenlemeye karar verirse, en çok oynayana ödülü versinler.

1-) Mafia 3

Mafia ve Mafia 2 oyunlarından sonra öyle bir Mafia 3 bekleniyordu ki… İlk olarak bize sundukları muhteşem reklamlar ile iştahımızı kabarttılar ve öylesine reklam ettiler ki, insanların beklentisi zirveye ulaştı. Her ne kadar bu oyun oynanılabilir olsa da kafalardaki ”ya zaten oyunu oynamış kadar olduk!” düşüncelerini bir türlü silemediler. İlk olarak ana karakter, sevilen o Mafia 2 efsanesi Vito Scaletta’yı devirdiler, gereksiz bir role koydular. Onun yerine Lincoln’ü getirdiler ancak, Lincoln tamamen bir kalastı. Görevler o kadar çok tekrar etti ki, artık 2-3 görev yaptıktan sonra diğer görevlerde ne olacağını tahmin eder hale geldik. Hatta burada kısaca oyunun görevlerini özetleyeyim. Siz bir mafya adamının mekanlarını basıyorsunuz, berbat yapay zekaya karşı mücadele veriyorsunuz. Daha sonra adam sinirleniyor ve sizi öldürmek istiyor, daha sonra adamın ana mekanını basıp adamı öldürüyorsunuz. Gerçekten bu kadar basit ve Mafia gibi kaliteli bir seriye zerre yakışmayan oyun oldu. Mafia 3’ün yapımcılarını bunca insanı hayal kırıklığına uğrattığı için ayakta alkışlamak istiyorum!

Bu videoda Mafia 3 ile bir önceki, daha doğrusu yıllar önceki oyunu Mafia 2 karşılaştırılmış. Görmüş olduğunuz üzere Mafia 2’de bile yapılan bir çok önemli özellik, serinin en yeni oyunu olan Mafia 3’ter almıyor. Bu karşılaştırmaları bir kenara bıraksak bile Mafia 3, ortaya Mafia 2’den sonra gerçekten hayal kırıklığına uğratan, oyuncuları mutsuz eden bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

BONUS -) No Man’s Sky

Evet hayal kırıklığı denilince, yıllar geçse de akla ilk gelecek oyunlardan biri de tartışmasız No Man’s Sky olacak. Bunun sebebi ne önceki seri oyunları ne de No Man’s Sky’ın bir filmden veya diziden olması. No Man’s Sky oyununu insanlara karşı büyük beklentiye sokan oyunun yapımcılarının yaptığı reklamlar ve Sony’nin bu konuda verdiği amansız destek.

Bir oyun düşünün, Ekşi Sözlük’te entryi ilk girmiş kişi bile, çıkışından sonra ilk mesajı düzenleyip, oyunun ne derece berbat olduğunu eklemiş. Oyunu oynayan 10 kişiden 9unun tavsiye etmediği No Man’s Sky, oldukça yüksek satış rakamlarına da ulaşmış durumda. No Man’s Sky oyununu Steam, Amazon gibi iade almaya uygun yerlerden alanlar adına da bir önlem alınmış durumda. Örneğin aşırı iade rakamlarıyla başı belaya giren Steam, yaptığı açıklama doğrultusunda, artık No Man’s Sky oyununa iade almıyor. Bu durumda bu oyunun ne kadar kötü durumda olduğunu kısaca bizlere özetliyor olsa gerek.

Hayal kırıklığına uğratan 10 oyun sıralamamın sonuna geldim, umarım bu liste uzunca bir süre yeniliğe uğramaz ve oyunlar ile yapımcılar bizlere beklenenleri sunmaya devam eder.


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

3 Comments

 1. Far cey dan kimin beklentisi vardıki kartopuna döndürdü ubisoft serileri

  Reply
 2. Ubisoft oyunları listeye damga vurmuş! Assasin’s Creed Unity ve Syndicate, Far Cry Primal , The Division, Steep, Watch Dogs ve Watch Dogs 2. Ubisoft’un tek yaptığı adam gibi oyun Rainbow Six Siege olsa gerek.

  Reply
  • Six Siege gerçekten diğerlerine nazaran çok üstün.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*