Resmi olarak 21 Ekim 2016 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Battlefield serisinin son oyunu Battlefield 1, FPS dünyası adına en büyük rakibi Call of Duty karşısında adından çok söz ettirmişti. Çıkışıyla beraber olarak muhteşem satış grafiğine ulaşan Battlefield 1 oyununun yakaladığı başarıya daha önce ”Battlefield 1 Rehber Tadında İnceleme” adlı yazımızda değinmiştik, şimdi ise böylesine beğeniyle karşılanılan FPS oyunun neden böyle bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu sizlere aktaracağız.

battlefield1yasak

Öncelikle Battlefield 1 oyunu yeni nesil FPS oyunları adına öncülük yaparak, ilk defa Türkçe olarak bir Battlefield oyununu bizlere sunmuş oldu. Oyunun Türkçe menü, altyazı veya benzeri desteklerinin yanı sıra Türkçe seslendirmeleri bulundurması bizleri öylesine mutlu etti ki. Bir de bunun üstüne Osmanlı İmparatorluğu tamamen Türk bayrakları ve Türk isimlerle eklenince, oyunun bize verdiği keyif fazlasıyla olmaya başladı. Ancak gel gelelim, bazı medya kanalları ve bazı haberciler tarafından yapılan asılsız ve eksik haberler yüzüne bir kısım tarafından yürütülen şikayet etme ve Battlefield 1’i karalama kampanyası, ciddi anlamda oyunu yasaklanmaya kadar götürme boyutuna geldi.

İlk olarak Battlefield 1 hakkında yapılan TV 24’ün haberine göz atıyoruz.

24TV bu haberi haber bülteninde yayınladı , üstüne Twitter üzerinden sosyal medya ile de ”Dünya’nın en çok oynanan oyununu kazanmak için Türk askerini öldürmek gerekli, oyunun amacı ise İstanbul’u fethetmek Battlefield rezilliği” tweeti altında bu haberi paylaştı.

Bu paylaşım bir çok kişi tarafından Battlefield 1 adına yoğun tepki alırken, hemen hemen aynı miktarda bir takım kısım tarafından da 24TV’e yapmış olduğu haberden dolayı tepki yağdı.

ekran-resmi-2016-10-27-17-20-49

24 TV’nin yanı sıra bir çok bilindik televizyon ve gazete Battlefield 1 oyunundaki Türk öldürme ve Türk köyü yakma gibi durumlara değindi ve bunun sonucunda oluşan tepki sonrası alınan duyumlara göre bir Cumhuriyet savcısı tarafından oyundaki bu durumlar ve alınan tepki, ilgili makamlara iletildi, bakanlık gerekli kararı verecek. İlgili makamların incelenmesi sonrası, tıpkı Battlefield 4 oyununda Şangay şehrinde geçen bölüm sonrası Çin’in oyunu yasaklaması gibi, ülkemizde de Battlefield 1 yasaklanabilir.

ekran-resmi-2016-10-27-17-20-40

Bana kalırsa bu durum saçmalıktan ibaret, oyunun yapımcıları zaten 1.Dünya Savaşı temalı olacağını söyleyince, azcık tarih bilgisi olan biri bile Türkiye’nin oyunda yer alacağını ve oyunda Türklerin öleceğini tahmin etmiştir. Ancak oyunda iddia edildiği gibi bir Türk katliamı veya Türk düşmanlığı bulunmuyor. Osmanlı İmparatorluğu olduğunuz zaman karşınıza çoklu oyuncu da gelen İngiliz askerlerini öldürdüğünüz gibi onlarda sizi öldürüyor. Doğal olarak İngiliz tarafında olduğunuz zaman da siz Türk askerlerini öldürüyorsunuz. Ancak ortada bir aşırıya kaçma oladığında, oyunla gerçeği ayırtmak çok zor olmasa gerek. Ayrıca oyunun yasaklanması halinde satın alanların ellerindeki oyunları ne yapacağı da ayrı bir konu, tahmin yürütmek gerekirse iade edilme durumu olmayacak.

Umarız Battlefield 1’in sonu bu kadar erken olmaz, haberimizi oyunda yer alan bu alıntı ile tamamlıyoruz.

“Vahşet dolu savaş 9 ay boyunca sürdü ve Osmanlı’nın zorluklarla elde ettiği kesin bir zaferle sonuçlandı. Gelibolu’yu tutmayı başardılar. 100.000’e yakın Osmanlı askeri, vatanlarını korumak için can verdi. Aralarından yükselerek kendini kanıtlayan liderleri, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.”

Peki ya, sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

2 Comments

 1. İşte Türkiye’de habercilik…

  Reply
 2. Hadi lan ordan yasaklanacak tabi
  Bu oyunun yasaklanmaması atalarımıza büyük saygısızlık olur.
  Bizim bu oyun için tarafsız kalmak lüksümüz yok.
  Herkes bunu kafasına koyacak.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*