Merhabalar sevgili World of Warcraft oyuncuları!
 
Bildiğiniz üzere World of Warcraft’ın yeni paketi Legion’ın en çok ilgi çeken kısımlarından birisi de tabiki Demon Hunter’lar oldu. Peki nedir bu Demon Hunter?
demonhunter
 
Demon Hunter’lar İllidan Stormrage tarafından özel olarak yetiştirilmiş ve Guldan ve Guldan’ın yönettigi Burning Legion ordusunu yok etmek üzere kurulmuş bir ordudur.
Demon Hunter’ların şu an 2 adet specialization’ı bulunuyor,
Bunlar;
Havoc(DPS)
Vengaence(TANK)
 
Horde tarafından sadece Blood Elf seçip Demon Hunter oynayabiliyor iken Aliance tarafında sadece Night Elf seçebiliyoruz; yani legionda her yer elf kaynıyor diyebiliriz.
Demon hunter’lar mana yerine fury kullanıyorlar ve leather ve cloth giyebiliyorlar.
 
Classımızı kısaca tanıdıktan sonra rehberimizin asıl konusuna gelerek Demon Hunter pvp’sinden bahsetmeye başlayabiliriz.
 
Talentlar;
chrome_2016-09-14_23-17-09
 
99 LEVEL TALENTLARI
 
 
fel-masteryFel mastery: ability_demonhunter_felrush Fel rush damage’ınız %50 artıyor ve eğer fel rush en az 1 rakibe çarparsa 25 fury kazanıyorsunuz.
Ben arena ve bg’lerde genellike fel mastery kullanarak hem casterları yakalamaya çalışırken oldukça fazla damage çıkıyor hem de chaos strike kullanmak için fury elde ediyorum.
chaos-cleaveChaos Cleave: ability_demonhunter_chaosstrikeChaos Strike yeteneğinizin damage vurduğunuz rakibin yakınında başka bir düşman target vurduğunuz damage ın %50 sini vurur.
Chaos Claeve Soul Rending ile birleştiğinde oldukça iyi çalışıyor. Metamorphois modunda iken %100 lifesteal kazandığınız anlarda Chaos Cleave in ekstra damage’ını aradığınız anlar olabiliyor. Özellikle arenalarda karşınızda size burst’leyebilecek rakipler varsa kullanabilirsiniz.Ayrıca bu talent bg’lerde de aoe için kullanılabilir.
 
Blind fury: Eye Beam yeteneğinin %50 daha uzun süre vurmasını sağlıyor. Bu talent’ı pvp’de kullanmayı pek önermiyorum;fakat raid ve dungeon’larda aoe damage için etkili olacağını düşünüyorum.
 
 vengaence
 
100 LEVEL TALENTLARI
 
preparedPrepared:ability_demonhunter_vengefulretreat2Vengeful retreat yeteneğizin cooldown süresine 10 saniye düşürür ve vengeful retreat’in en az 1 rakibe hasar vermesi durumunda  5 saniye içinde 40 fury doldurur.
 
 Hem pve hem de pvp için seçilebilecek en iyi 100 level talent bence prepared’dır. Hem rahaçta fury doldurmanızı sağlayıp hem de cooldown azaltarak kaçmak için bolca kullandığımız vengeful retreat yeteneğinin cooldown süresini düşürmemize olanak sağlar.
 
demon-bladesDemon Blades:demons-biteDemon bites’ın yerine geçerek auto attack’larımızda %75 şansla fazladan shadow damage vurup fury yenileyebiliyor.
 
demonic-appetiteDemonic Appetite: ability_demonhunter_chaosstrikeChaos strike yeteneğimizin yüzdesi belli olmayan bir şansla lesser soul fragment üretmesine yarıyor. Bu talent’ta lesser soul fragment’lar yerde mor şekilde gözüküyor ve random yerlere dağılıyorlar. Üzerine gidip almanız durumunda ise 30 fury kazandırıyor. Bana göre pvp’de de pve’de de kullanılmamalı çünkü lesser soul fragment’ı almaya yürürken 1 2 saniyeliğine dps’den düşebiliyorsunuz.
 
 
102 LEVEL TALENTLARI
 
 
Felblade:felblade Rakibinizin üzerine atılarak silahınız %560 hasarını vurur. demons-biteDemon bite yeteneği felblade yeteğininin cooldown’ını sıfırlayabilir.
Felblade yeteginin caster yakalamak için harika bir talent olduğunu düşünüyorum. Ne kadar uzaga blink atsalar bile fel rush atıp ardından felblade kullanarak rahatça yetişebiliyorsunuz.
 
First Blood:first-blood  Blade danceblade-dance yeteğeninin fury harcamasını 20 azaltır ve ilk çarptığı rakibe fazladan hasar verir.
Blade dance skilli 1 saniye boyunca %100 dodge verdiği için ben son günlerde pvp için first blood kullanıyorum. Fazla fury harcamıyor ve özellikle çevrenizde 1’den fazla düşman olduğunda oldukça güzel hasar çıkartıyor.
 
BloodletbloodletThrow glaive ability_demonhunter_throwglaiveyeteneğinin 10 saniye boyunca düşman üzerinde %200 bleed damage yapmasına sebep olur. 10 saniye içerinde düşmana tekrar throw glaive atılması durumunda hasar yenilenir.
Bloodlet de tıpkı felblade gibi casterlara karşı oldukça etkili. Size uzaktan umarsızca vuran hunter’lara atıp üzerlerinde dot bırakabiliyorsunuz. 102 talent’ı çin hangisini önerirsin derseniz 3’ü de tamamen farklı durumlarda harika işler çıkartabiliyor. Kısacası seçim duruma göre değişiklik gösteriyor.
 
104 LEVEL TALENTLERI
 
Netherwalk:ability_demonhunter_vengefulretreat Demon Hunter’ı şeytan foruma sokarak  hızını 5 saniye boyunca %100 arttırır.5 saniye boyunca hiç hasar almaz fakat bu 5 saniye boyunca atack da yapamaz.
Netherwalk pvp’de pek kullandğım bir talent değil. 5 saniye boyunca attack yapamamak oldukça kötü; çünkü demon hunter olarak bizim hiç durmadan vurmamamız gerekiyor.
 
Desperate ınstincts:desperate %35 canın altına inme durumundablur blur yeteğini aktif eder. Bu talent 30 saniyede bir otomatik olarak aktif olur.
Pvp’de hiç kullanmadığım bir talent olup blur skill’imizi kendimiz açmamız daha mantıklı olacaktır. Zaten 2 dakika cooldown’u var; yani bazı durumlarda düşmanımız ölmek üzereyken devreye girip boşuna cooldown beklememize sebep olabilecek bir talent.
 
Soul Rending:soul-rending Metamorphosismetamorhos aktifken %100 can çalma kazandırır.
Geldik demon hunterı demon hunter yapan talentımıza: 104 level talent’ı olarak kesinlikle seçilmesi gereken “talent soul rending”. Metamorphosis’in verdiği hasar artışı sayesinde canımızı diplerden tavana vurdurabiliyoruz. Pvp’de de pve’de de hem healer rahatlatmak hem de hayatta kalmak için kesinlikle kullanılması gereken bir talent.
 
106 LEVEL TALENTLARI
 
Momentum:momentum-buyuk Fel rushability_demonhunter_felrush ve vengeful retreatability_demonhunter_vengefulretreat2 yeteneklerimizi kullanılması durumunda 4 saniye boyunca%20 hasar artışı sağlar.
Momentum pve’de de pvp’de de hiç düşünmeden kullanılabilecek bir talent olarak karşımıza çıkıyor. Fel rush zaten bolca kullandığımız bir yetenek olduğu için 4 saniye boyunca %20 hasar artışı ile bir güzel burst hasar çıkıp rakibi şaşırtabilirsiniz.
 
Fel Eruptionfel-eruption:Rakibe 1,050% atak gücüyle chaos hasar vurur.Ayrıca stun yemeyen rakiplerde bu hasar %100 artar.
Fel eruption özellikle arenada takımınızda stun yeteneği az ise kullanılabilecek bir talent. Bu durum dışında pek önermiyorum çünkü diğer 2 106 level talent’ına göre biraz geri kalıyor.
 
Nemesisnemesis: Kullandığınız rakip türünde 1 dakika boyunca %20 hasar artışı sağlar,rakibin 1 dakikadan kısa bir süre içinde ölmesi durumunda geri kalan süre zarfı boyunca kullanılan düşman türüne %20 daha fazla hasar çıkartır.
 
Metamorphosis ve chaos blade ile birlikte kullanıldığında ortaya inanilmaz bir burst damage çıkartıyor. Arena ve battleground’larda 1 dakika boyunca bol bol vurmanızı sağlıyor. Burada asıl önemli nokta, target’ı dikkatle seçmek. Beast,pet tarzı şeylere atmanız durumunda 1 dakika boyunca o türe fazladan vuruyorsunuz.
106 talent’ları içinde fel eruption hariç diğer 2 talent’ı da öneririm.
 
108 LEVEL TALENTLARI
 
Master of the glaive:throjuh  throw glaiveability_demonhunter_throwglaive yeteneğinin 2 kez kullanımına izin verir ve düşmanları 6 saniye boyunca %50 yavaşlatır.
Bloodlet talent’ı seçildiyse kesinlikle kullanılması gereken bir talent’tır. Bloodlet sayesinde kanama hasarını ,master of glaive sayesinde de rakibimizi yavaşlatıyor. Fel rush’ımız olmadığı durumlarda rakibi yakalamak için kullanabiliriz.
 
Unleshed power:unleshead-power Chaos nova yeteğinin fury harcamasını kaldırır ve cooldown süresini %33 azaltır.
Unleshead power zor durumlarda kaçmanız gerektiğinde veya rakibinizin kaçmasını engellemek istediğinizde oldukça başarılıdır. Bir talent fury toplamaya çalışmadan direkt stun atıp kaçabiliyor ya da rakibinize fury toplamadan direkt stun atabiliyorsunuz.
Ben pvp’de genellikle unleshead power’ı tercih ediyorum.
 
Demon Reborn:demon-reborn Metamorphosismetamorhos kullanma durumunda eye beamability_demonhunter_eyebeam chaos nova ve blurblur yeteneklerinin cooldown’larını sıfırlar.
Demon Reborn hiç kullanmadığım bir talent. Cooldown’ının sıfırladığı yetenekleri kullandıktan sonra metamorphosis kullanma durumunda bembeyaz bir sayfa açıyor demon hunter’a.
Yine de bir unleashed power değil pvp için.
 
110 LEVEL TALENTLARI
 
 
Chaos Blades:chaos-zazaa 12 saniye boyunca rakibe verilen tüm hasarı %8 artırır. Chaos blade aktifken auto atacaklar %200 daha fazla hasar verir ve chaos hasarı vurur.
Metamorphosis,nemesis,chaos blade… Bu üçünü birleştirdiğinizde inanılmaz fazla dps ortaya çıkıyor. Ben tek atmak istiyorum diyorsanız pvp’de chaos blade kullanmanızı öneririm.
 
Fel Barrage:fel-barrage Rakibinize ve çevresindeki düşmanlara %250 Attack hasarı verir.En fazla 5 charge doldurur.
Pvp’de pek önermedigim bir talent değil,yeterince hasar çıkartamıyor.
 
Demonic:demonic Eye Beamability_demonhunter_eyebeam kullanıldıktan 5 saniye sonra demon hunter’ı demon formuna sokar.
Pvp’de de pve’de önerdigim bir talent değil.
 
Demon Hunter’ın pvp’deki artıları ve eksilerine gelirsek;
 
artiArtılar;
+Single target hasarı da aoe target hasarı da oldukça fazla.
+Mobil bir karakter oldukça hızlı kaçabiliyor rakiple aranızda ki hem bir anda mesafe yaratabiliyor hem de kaçan rakibi kolayca yakalabiliyor.
+Cooldown’ları kısa hasarı bitmek bilmiyor.
 
eksileriEksileri;
-Kritik Hasar vurmaması durumunda fury’siz kalabiliyor ve hasarı düşebiliyor.
-Demon hunter’lar stun yeme durumunda malesef kolayca ölebiliyor. Kaçamazsanız ve blur yeteneğiniz cooldown da ise yüksek ihtimalle ölüyorsunuz.
 
Pvp’de her ne kadar belirli bir rotasyon olmasa’da biraz demon hunterin single target rotasyonundan bahsedeceğim.
 
Rakibinizin sizden uzaklaşmanıza asla izin vermeyin.Özellikle caster’la size uzaktan vurup yavaşlatırsa rahatlıkla sizi keserler. Fel rush kullanmaktan korkmayın ve üzerlerine atlayıp yaklaşırken yolda  throw glaive atıp rakibinizi yavaşlatın.(Bunu rakibinizden kaçmak gerektigin de de kullanabilirsiniz.)
 
Eğer prepared talent’ını seçtiyseniz fury doldurmak için prepared talent’ını kullanıp hem damage hem de hem de fury kazanıp vurmaya başlayabilirİz.Vengeful retreat atmamız aynı zamanda momentum talent’ımızı da aktif edecek, bu daha fazla hasar olarakkarşımıza çıkacaktır. Rakibimize yaklaştığımızda chaos nova ile dondurup fury of illidari kullanabiliriz. Daha sonrasında fury’mizi harcamak için chaos strike kullanamaya başlayıp kritik vurmasını umuyoruz.
 
  Artifact silahında anguish of the deceiver traitiniz açtıysanız eye beam de kullanabilirsiniz çünkü hasarı oldukça fazla.
Fury’miz tükendiğinde tekrar vengeful retreat kullanabilir yada demons bite fury doldurmaya başlayabiliriz.
Ayrıca rakibinizin hasarınızı dodgelamak için bol bol blade dance kullanın.
 
 Son olarak, Demon hunter pvp’sinde dikkat etmeniz gereken şeyler;
 
 Kesinlikle intterupt kaçırmayın, healerın önemli skillerini interruplayın hatta stun yeteneklerinizi healerlar üzerinden kullanın. Healer kesmek demek arenayı kazanmak demek.
Stun yemeniz durumunda üzerinize damage vurabilecek rakipler varsa çevrenizde gladiator’s medallion kullanıp stundan çıkın.
Hp’niz azaldıysa hem burst hemde can doldurmak için metamorphosis basıp vurabildiğiniz kadar vurun.
 
Son olarak hazırladığım demon hunter batleground montajına göz atabilirsiniz, iyi seyirler dilerim.


Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*