Son yılların belki de ilk fragmanın gelmesiyle beraber olarak, oyuncu kitlesini en çok heyecana sokan oyunu oldu , Battlefield 1. Bunun sebepleri arasında en büyük rakibi, popüler Call of Duty serisinin modern temasını aşırıya kaçırarak, uzay temasını oyunculara istememelerine rağmen son 3 oyundur sunuyor olması olsa gerek. Her ne kadar Call of Duty Black Ops 3 , en çok satış rakamı yapan FPS oyunu olsa da, her ne kadar Call of Duty Black Ops 3 oyunu ile CoD serisi satış rakamlarında çok iyi işlere imza atsa da, bir çok oyuncu tarafından 2.dünya savaşını içeren bir CoD oyununun çıkması isteniyordu. Oyunu oynayan CoD serisi hayranları tam olarak keyif alamadığını sürekli Call of Duty forumlarında dile getirdi ancak yapımcılar bunu göz ardı etti ve yeni Call of Duty oyununu da uzay temalı olarak duyurdu. Bu duyurunun doğrultusunda beklendiği oldu ve ilk defa bir oyuna böylesine fazla , böylesine rekor bir şekilde dislike (beğenmeme) geldi. 3.3 milyon civarında dislike alarak, Justin Bieber-Baby adlı müzik videosundan sonra Youtube’da en fazla beğenmemeye ulaşan video olmayı başaran Call of Duty, böylece Battlefield’ın yeni seri oyununun önünü de açmış oldu. İlgili Call of Duty Infinite Warfare videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gelelim bir diğer etmene, demin bahsettiğimiz üzere Call of Duty serisi uzay temasını sürdürüyorken, biz oyuncular olarak en büyük rakibinden Battlefield 5’i en azından uzay temasından uzak, günümüz teknolojisiyle bekledik. Ancak Battlefield konferansı sırasında, Battlefield’ın yeni oyununa dair öylesine bir fragman geldi ki, FPS severler olarak çılgına döndük.

battlefield1ottomanempire

İlk olarak yeni oyunun adı Battlefield 5 değil BATTLEFIELD 1 olarak gösterildi. Bunun sebebi kafamızda soru işaretleri çıkarıyordu ki, muhteşem bir müzik eşliğinde Battlefield 1’in fragmanını izledik. Biz 2.Dünya Savaşı değil, günümüz temalı bir savaş oyununa hazır iken karşımıza öylesine bir oyun çıktı ki, Battlefield bizlere 2.Dünya Savaşı’nı değil direkt olarak biz Türkleri yakından ilgilendiren 1.Dünya Savaşı’nı verdi. Osmanlı İmparatorluğu, Türkçe menü ve Türkçe komutlar , sesler ve dahası! At, tank, uçak, alev saçan askerler, 64 kişiye kadar ulaşan dev haritalar…. Evet , sadece oyundan bazı önemli başlıkları saymak bile heyecan veriyorken yayınlanan o fragmanın kaç beğeni aldığını düşünüyorsunuz? Yaklaşık 2 milyon civarı beğeni alan Battlefield 1 trailerı, oyun dünyasında en çok beğeni alan fragmanlar arasında zirveyi görmeyi başardı. En büyük rakibi olumsuz anlamda dibi tutmuş iken, Battlefield 1 böylece zirveye oturmuş oldu. İlgili yayınlanan fragmana aşağıdan göz atabilirsiniz.

Evet 1.Dünya Savaşı, rakibinin çok büyük tepkiler alan devam serisi, atlar, tanklar , eski usül ama çok etkili silahlar, muhteşem grafikler ve harika bir tanıtım. Battlefield 1 bizi öylesine heyecanlandırdı ki, en çok ön sipariş alan oyunlar arasında zirveye doğru yaklaştı.

battlefield1araçlar

Gelelim herkese ücretsiz olarak açılan Battlefield 1 kapalı betasını incelemeye. Öncelikle incelemeyi Playstation 4 platformu üzerinden yaptığımı söylemek isterim, incelememi birazcık rehber, birazcıkta oyunun tam sürümüne erişmek isteyen ve betayı oynamayan veya oynasa bile benim görüşlerimi dikkate alan kişilere özel olarak hazırladığımı söylemek isterim. Battlefield 1 beta inceleme yazımda bolca oyun içinden aldığım görselleri kullanacağım. Ayrıca görsellerin yanı sıra Youtube kanalımızdaki videolarada inceleme aralarında ulaşabileceksiniz. 

Dalgalan sen de , şafaklar gibi ey nazlı hilal!

Dalgalan sen de , şafaklar gibi ey nazlı hilal!

Öncelikle oyunun menüsü oldukça basit ve kullanışlı, her ne kadar beta olsa da tam sürümde de göreceğimiz menü aynı olacak. Bizleri Home,Multiplayer,Campaign,Soldier,Store ve More menüleri bekliyor.

Home

Arkadaşlarımızın oynadığı oyunları görebiliyor, Battlefield 1′ gelen güncellemelere dair videoları, haberleri inceleyebiliyoruz. Ayrıca bizlere iyi günler dileyen Battlefield’ı görüyoruz.

Battlefield 1 betasında yer alan custom gameler

Battlefield 1 betasında yer alan custom gameler, evet aralarında bolca İrlanda Cumhuriyeti bayrağı görüyoruz…

Multiplayer

Bu kısımdan online oynayacağımız türü seçiyoruz. Dilersek betadaki gibi Qonquest veya Rush’tan birini seçiyor, dilersek ise Server Browser’a tıklayarak istediğimiz custom game yani özel oyuna dahil olabiliyoruz.

Campaign

Bu kısımdan oyunun story yani hikaye modunu oynayacağız. Muhtemelen zorluk seçimi, bölüm seçimi, kayıtlı oyuna devam gibi seçenekler mevcut olacak.

battlefield1menü

Soldier

Bu kısım betada kapalı olsa da, çok yüksek bir ihtimalle karakter kartımızı , silahlarımızı veya açılabilir düzenlemeleri yapacağız.

Store 

Bu kısımda oyunun ek paketleri bulunacak, ayrıca oyun içi alımlarda bu noktada bizleri karşılayacak.

battlefield1coop

Bu listeden ise arkadaşlarımız görebiliyor, oyunlarına dahil olup kendi oyunlarımıza davet edebiliyoruz. Ayrıca pratik bir şekilde konferans oluşturabiliyoruz.

More

Bu kısım tam sürümde aynı alda gelir mi bilinmez ama oyun ayarları gibi önemli diğer düzenlemeler bu kısımdan yürütülecek.

battlefield1sınıflar

Öncelikle Battlefield 1 betasında 2 tane ülke var. Bunlardan biri Birleşik Krallık, tabiki Hintlisinden İngiltere vatandaşına kadar bir çok asker türü mevcut, bir diğeri ise Osmanlı İmparatorluğu. Osmanlı seçince her ne kadar her yer Türk bayrağı olsa ve seçtiğimiz kişiler Türkçe anlaşsa da, onlarında arasında sadece Türkler bulunmuyor. Bolca sınıf bulunuyor ve bu bolca sınıflardan birine girip, o bölükte olmamız gerekiyor.

bf1map

Mapte doğacağımız yeri seçmenin yanı sıra, uçak, at veya tank gibi araçlarıda seçebiliyor hatta uçak ile tankı dilediğimiz türden seçebiliyoruz.

Oyun haritalarında ise önceki BF serileri gibi gene bir alan seçip , orada doğuyoruz. Bu durum aslında pratik açıdan iyi olsa da , biraz oyunun gerçekçiliğini ve eşitliğini önlüyor. Neden derseniz bir anda uçan bir uçağa veya düşman ile çatışmaya hazırlanan tanka veya bölüğümüzdekinin yanına ışınlanıyoruz. Düşünsenize gözünüze kestirdiniz bir tane düşmanı, tam öldüreceksiniz bir iken 2 hatta 3-4 oluyor.

bf1map

Araçları seçebildiğimiz gibi harita menüsünden silahları değiştirip, customise etme şansımız da bulunuyor. Hatta boş bir başka bölük varsa, onlara geçebiliyoruz.

14195472_10207339325902685_2103414874859063844_o

Evet görmüş olduğunuz yerler, ele geçirme adına gideceğimiz noktalar.

bf1silah

Oyunda sayısız silah bulunuyor, betada bile oldukça değişik, bir çok silah mevcut. Battlefield 1’de bulunan tüm silahların ayrı görevi var. Örneğin uzun menzilli bir silah ile doğal olarak uzaktan ateş ediyorsunuz, ancak gelelim BF1’in bu silahlar konusundaki hassas noktasına. Battlefield 1 oynarken kullandığınız uzun menzilli silah, yakın silahlı bir rakibinize göre oldukça dezavantajlı. Hem daha az hasar veriyor hem de nişan almak bir hayli zor.

battlefield1sniper

Betadaki map snipera çok elverişli olsa da , sniper kullanmak gerçekten göründüğü kadar kolay değil. Özellikle hareket halinde birini vurmak gerçekten çok zor. En önemlisi uzun menzilli olduğu için , ateş edeceğiniz zaman düşmanın birazcık üstünü birazcıkta ilerisini seçmek. Bunun sebebi mesafenin arttığı vakit mermiye getirmiş olduğu eğim, yani uzağa doğru giderken mermi git gide aşağıya doğru düşüyor. Ve tabiki rakibimizde yerinde sabit kalmadığı için bu karşılaşmada şansın hem bize hem de ona yardımcı olması gerekiyor.

bf1minigun

Battlefield 1’de yerde bulunabilir minigun benzeri bir silah var. Daha doğrusu benzeri değil ta kendisi! İçinde şarjör değişme ihtiyacı olmadan kullanılacak dolusuyla mermi var, hem de görüldüğü kadar ağır değil. Savaş uçaklarına, atla gidenlere ve özellikle açıkta olan düşmanlara karşı çok etkili bir silah. Ayrıca oyunda minigunın yanı sıra alev silahı gibi yerde bulunabilir silahlar mevcut. Alev silahını alır almaz maske takmanız gerekiyor, aksi takdirde o silahı kullanamıyorsunuz. Ev baskınlarında o silahtan kurtulmak imkansıza yakın!

bf1at

Battlefield 1 betasında en eğlenceli ögelerden biri at ile düşman avlamak olsa gerek. Dilersek elimizdeki tüfek ile dilersek de kılıcımızı kullanarak ölüm makinası haline dönüşebiliyoruz. Özellikle atlı biri üzerinize doğru geliyor ve sizin kaçacak bir yeriniz yok ise, kendisini size çok az bir mesafe kala hala öldüremediyseniz, çok ama çok yüksek bir ihtimalle kılıcının tadına bakacaksınız. Kurtulma şansınızın imkansıza yakın olduğunu söylemek isterim!

battlefield1türkbayrağı

Oyunda bolca bayrak mevcut, ne kadar fazla bölgede bayrağınız dalgalanırsa, o kadar yüksek puana ulaşıyorsunuz.

bf1arac

Yaya olarak kill almakta zorlananlara tavsiyem fotoğrafta gördüğünüz light tankı kullanmak. Neden light derseniz, hem daha hızlı hem de daha kullanışlı bana kalırsa. Dilerseniz R3’e basarak bu şekilde ateş edin, dilerseniz ise tankın içinden görüntüyle oynayın. Ben ikisini de duruma göre tercih yaparak kullanıyorum.

14257568_10207339322622603_348843768982695014_o

Bu aracıda arkanıza birini alarak, dikkatlice kullanabilirsiniz. Ancak karşılaşmalarda bir hayli zayıf kaldığını söylemek isterim, ben daha çok gideceğim noktaya araç olarak kullanıyorum.

14249892_10207339324982662_1803618895943665873_o

Gene de arkada biri varken, bayağı bir asist yapacağınızı söylemek isterim. Her ne kadar çok tehlikeli olsa da, dikkatli kullandığınız zaman araçsız kişilere özellikle atlara karşı çok etkili. Hatta düşman ezme konusunda da oldukça başarılı.

14196062_10207339324942661_6280117242364697392_o

Bir diğer ölüm makinesi, hem de 5 kişiye kadar binilebiliyor.

14257665_10207339327942736_3297263037705508682_o

Arka da olmakta güzel tabi!

bf1uçak

Battlefield 1’de uçak kullanmakta çok zevkli. Fotoğrafta yer alan uçağın ismi Fighter. Bu uçak ile özellikle diğer uçaklara karşı bir hayli hasar veriyorsunuz. Ayrıca bu uçak tek kişilik olduğu için diğerlerine göre çok daha hızlı.

bf1kumfırtınası

Betanın haritasında ise en büyük sorun sürekli karşımıza çıkan kum fırtınası. Bu fırtına sayesinde kurtulduğumuz olduğu gibi, önümüzü göremeyip çok aracın altında kaldığımız, bir çok bombaya kafa attığımız oluyor…

14257619_10207339326782707_293469723219915639_o

Ayrıca oyun bitiminde en fazla skora ulaşan isimler bu şekilde gösteriliyor. İlk 3 e giren kişiler her ne kadar fotoğraflarını belirlemese de, 4. ve 6.olanın kendi belirlemiş olduğu fotoğrafını görebiliyoruz.

14195277_10207339326742706_5477294537923390705_o

Battlefield 1, içerdiği 1.Dünya Savaşı teması, araçları, silah çeşitliliği, gerçekten kaliteli grafikleri, her ne kadar beta bir çok kişi için sorunlu geçse de benim adıma tam not almış serverları ile gerçekten de uzun zamandır yeni nesil için beklenen FPS açlığını doyuracak türden bir oyun.

battlefield1

Battlefield 1 açık betası için yazmış olduğum rehber tadındaki inceleme yazısını, Facebook Konsolum üzerinden gelen oyun hakkındaki bazı yorumlar ile tamamlıyorum. Hepinize şimdiden iyi oyunlar dilerim, şans yanınızda olsun!

Ekran Resmi 2016-09-04 19.14.12  Ekran Resmi 2016-09-04 19.14.34    Ekran Resmi 2016-09-04 19.15.13  Ekran Resmi 2016-09-04 19.15.35

Battlefield 1 açık betası hakkında yorum yapmak veya yorumların tamamını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*