Yeni nesillere geçildiğinden itibaren her konuda PES’ten daha fazla satış rakamlarına sahip olan FIFA’da bir çok yenilik gelirken aynı şekilde de her sene olduğu gibi Konami’nin PES’inden de benzer derecede oyuna çok şey katıldığını gördük. İki firmada grafik motorlarını geliştirdi ve oyunculara daha gerçekçi görsellerin sözünü verdi. İki büyük rakip her sene olduğu gibi çok iddialı fragmanlar ve reklamlar ile karşımıza çıktı. Her ne kadar iki oyunun çıkmasına az bir süre kalsa da iki oyunda açıkladığı detaylar ile birbirlerine bir çok konuda üstünlük kurdu.

pes17çıkıştarihi

Her ne kadar lisans haklarında sorun yaşasalar da her sene olduğu gibi bu yılda grafik konusunda çok başarılılar.

Her ne kadar PES 17 ile beraber olarak Konami FIFA’nın elinden Barcelona ve Camp Nou’yu alsa da EA SPORTS FIFA’nın buna cevabı çok ağır oldu. Juventus, Bayern ve Manchester United gibi takımlarla ve stadlarıyla anlaşan FIFA , Konami’yi gene lisans konusunda sıkıntıya soktu. Gelelim yazımızın başlığına ve bizi en derinden ilgilendiren o önemli konuya.

Bildiğiniz üzere uzun bir süredir KONAMİ ve PES’in en büyük sorunu lisanslar, her ne kadar oyunu severek oynayan büyük bir kitle olsa da , oyunu her daim FIFA’ya tercih etseler de lisans problemi gerçekten de onlar için çok ama çok büyük bir sorun. Gerek Şampiyonlar Ligi, gerek UEFA gerekse yazın başında keyifle seyrettiğimiz en sonunda Portekiz’in uzatmalarda attığı golle Fransa karşısında şampiyon olduğu EURO 2016. Bu gibi bir çok önemli kupanın lisansı bildiğiniz üzere Konami PES serisine ait. Ancak böyle önemli organizasyonlara sahip olmalarına rağmen ligler ve ülke takımları için bu durum geçerli değil.

pes17

Ülke takımlarına bakıldığında Belçika’dan tutun bir çok günümüzün popüler milli takımının lisansını alamayan PES, aynı zamanda da dünyanın en gözde ligi olan İngiltere Premier League’in de lisans haklarına sahip değil. Geçtiğimiz seneden beri sadece Manchester United ile anlaşması olan KONAMI, bu sene İngiltere Ligi lisansını alamasalar da en azından tek Manchester United’ın lisansına sahip olmadıklarını açıkladı.

Konami yapmış olduğu son röportaj ile Manchester United’ın yanı sıra İngiltere Ligi’nin en köklü ekiplerinden bir diğeri olan Arsenal ile de anlaştıklarını açıkladı. Ayrıca Manchester United ve Arsenal takımlarının yanı sıra adı gizli tutulan bir kulüple de anlaştıklarını ancak bunu GAMESCOM 2016 fuarına kadar saklı tutmayı tercih ettiklerini de ekledi.

PES 17 NE ZAMAN ÇIKACAK?


Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

1 Comment

  1. Şaka gibi ya 3 takım çok az

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*