Akıllı Telefonlar Bir Çoğumuzun Vazgeçilmezi Peki Ne Kadar Güvendeyiz?

Öncelikle android telefonlarda ki açıklar ve kötü niyetli uygulama üreticilerinden biraz bahsedelim Google öncelikle bizlerin bilgilerine sürekli ulaşmak için bizler Play Store hesabı açarken kabul ettiğimiz sözleşmenin içerisine bir çok okumadığımız madde mevcut örnek olarak mikrofon sürekli aktif ve bizlerin sesleri istenildiği zaman Google tarafından kayıt altına alınabiliyordu. Bir çoğumuz Google benim sesimi konuştuklarımı ne yapsın diyebilirsiniz zaten asıl problem Google ile değil harici uygulama üreticileri ile! Yazının buradan sonrası sizi biraz paranoya yapabilir dikkat. En basit şekilde anlatalım örneğin siz bir Light (Fener) veya basit bir uygulama indirdiniz uygulamaya ilk defa girerken bizlerden bir kaç izin istiyor olay aslında burada kopuyor. Uygulama bize soruyor Telefon Kayıtlarına ulaşılsın mı, Galeriye Ulaşılsın mı, Mikrofona, Kameraya hatta mesajlara ulaşılsın mı diye soruyor yani bu uygulamanın yapımcısı bizlerin her türlü verisine ulaşılabiliyor. Bu istediği izinleri kabul etmediğimiz zaman o uygulamayı ya kullanmamıza izin vermiyor ya da kullanmayı hedeflediğimiz yönünü kullanmamıza mani oluyor. Düşünün ki bu uygulama üreticisi bizim ismimizi biliyor galerimizde ki fotoğraflar elinde mikrofon ile sesimizi kaydediyor hatta mesajlarımızı kaydediyor. Dünya’da insanların bilgilerini saklayan ve gerek gizli yollardan devletlere veya açık bir şekilde bilgilerimiz ulaşmak isteyenlere verilebiliyor. 

Şu an da ülkemizde ve dünyada bir çok uygulama geliştiricisi mevcut bu kişilerden bir Türk geliştiricinin bizlere anlattıkları ile daha da aydınlandık bu arkadaşın bizlere anlattığı olay şu çok basit bir uygulama ile koşulları kabul eden bir kullanıcının en özelinden tut ses kayıtlarına kadar ulaşılabiliyor. Bizlere yaptığı bir kaç uyarı var küçük yapımcıların uygulamalarını bu izinleri vermemek gibi hatta bizi zorunlu kılıyorsa kullanmamız gerektiğini söyledi.

Google Bizi Dinliyor Mu, Neden? 

Google arama motoru olsun Youtube olsun bizlerden herhangi bir ücret almıyor peki nasıl milyar dolarlarca bir ciro yapıyor tabi ki aldığı reklamlar ile .Google reklam departmanını geliştirmek için her geçen gün yeni yollar arıyor. Google gelirinin çok büyük kısmını sağladı AdSense ile kişinin ilgisinin ne çekiyor ise o reklam kişinin karşısına çıkartılıyor. Google şu an kullandığı AdSense reklamları için kişinin bir çok bilgisine zaten sahip insanlara ona göre reklamlar karşısına çıkartıyor Google bu reklam olayına farklı bir boyut kazandırdı bir çok akıllı telefon ile bizleri dinliyor. Örneğin bir spor salonuna yazılıyorsunuz ve bunu arkadaşınıza veya ailenize sesli bir şekilde anlatıyorsunuz Google burada ki anahtar kelimeleri alıp karşımıza AdSense reklamları ile Protein Tozu reklamı veya spor eşyaları gibi reklamları karşımıza çıkartıyor. Mesela bir kitap almak istiyorsunuz bir arkadaşınıza bundan bahsettiniz o kitap nerelerde satıyor ve hangi mağazalar Google ile işbirliği yapıyorsa Google karşımıza bu reklamları çıkartıyor ve daha çok click alarak amacına ulaşmış oluyor. Hatırlatmak istediğim bir olay daha var Google çok büyük paralara Moğolistan’da hem server hemde istihbarat adına kurduğu alanlar mevcut. Bu alanlar her geçen gün gelişmekte ve büyümekte. Şu an sadece reklam amaçlı kullanılan kayıtlar ileride karşımıza çok farklı yerlerde çıkarılacağını öngörebiliyorum. Bugün Android ve Google ekosisteminin bilgilerimizi nasıl aldığını anlatmaya çalıştım bir sonra ki yazımızda Facebook inc. ve Apple’ın bizlere ücretsiz olarak verdiği hizmetin nasıl karşılığını aldığını anlatacağım bizimle kalın.


Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

2 Comments

  1. EFE BEY YAZILARINIZI TAKİP EDİYOR OLACAĞIM..

    Reply
    • Teşekkürler Apple hakkında ki yazımız Apple’ın politikalırından dolayı ince elenip yazılmak zorunda en yakın zamanda oda burada olacak

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*