Öncelikle herkese merhaba, eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen aklınıza Konsolum Facebook sayfasında paylaştığımız bu yazı gelecektir. Bu yazımızda sizlere bu konu üzerinde küçükte olsa bir bilgi vermiş ve desteğinizi görmek istediğimiz belirtmiştik. Kısa bir süre içerisinde yüzlerce kişinin bize geri dönüş yapması bize bu işe koyulmak adına çok yardımcı oldu.

Öncelikle giriştiğimiz bu iş için bir çok kişinin desteği gerekiyor, bu yazıyı okuyan ve gerekenleri yapmak isteyen kişi tek kendi yapmakla kalmamalı aynı zamanda yakın dostlarına veya bu oyunu kendi konsolunda veya bilgisayarında oynayan ya da oynamayan çevresinden bu konuda destek istemeli. Çünkü olay sadece Türkçe spiker ile sınırlı değil, aynı zamanda ‘FIFA 17’nin gelmesiyle beraber olarak Türkiye Futbol Federasyonu ile EA SPORTS’un anlaşması gereği Türkiye Süper Ligi’nin lisans hakları sona erecek.’ 

FIFA 15 ile geri dönen Türkiye Ligi'nin Sneijderli Aaatıflı Sowlu tanıtımı hala akıllarda.

FIFA 15 ile geri dönen Türkiye Ligi’nin Sneijderli Aaatıflı Sowlu tanıtımı hala akıllarda.

Olumlu bir gidişat temenni ettiğimiz bu birliktelik ile Türkiye Süper Ligi’nin lisans haklarının uzatılması, hatta bu lisans haklarının genişleyerek Türk Stadyumları, Türk takımlarının gerçek marşları ve aynı zamanda da bir çok ülkenin olduğu gibi bizimde bir alt ligimizin yani PTT 1.Lig’in FIFA’ya gelmesi adına Türkçe Spiker desteğinin gelmesini istemenin yanı sıra bunlar içinde çaba göstereceğiz.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki bir çok kişinin katılacağı üzere, Türkçe Spiker desteği için çok az bir zaman geldi, ancak bu demek değil ki oyunun çıkmasına 2 ay gibi az bir süre kala oyuna bu spiker desteği eklenemesin. Her ne kadar oyun çıktığında en azından Türkçe dil desteğini görecek olsakta , Türkçe spiker oyunun çıkışıyla beraber karşımıza çıkmak durumunda değil. Daha önce oyuna oyunun çıkışından sonra bir başka spikerin eklendiğini görmüşlüğümüz var, bu durumda bu yıl tekrar yaşanırsa çok ilginç bir durum olmaz, ancak reklam ve satış politikası dolayı en azından bu oluşum ve birliktelikten olumlu bir tepkime alırsak EA Sports tarafından FIFA 18 oyunu ile en azından Türkçe Spiker görebiliriz.

fifa17türkçespiker

İlk olarak açıklama yapmam gereken bazı konular var, akıllarda bir soru var: ‘Oyunda bu kadar az spiker var iken hatta ve hatta EA SPORTS FIFA’nın Türkiye’den öncelik vereceği bir çok ülkenin spikeri oyunda yer almazken neden EA SPORTS FIFA oyuna Türkçe Spiker eklesin ki? ‘

– Aslında bu soru oldukça mantıklı, bu tarz durumlarda genelde arkadan gelmeye alıştık, yani bize dair bir şey olması için en azından bir çok ülkenin spikerinin gelmesini bekliyoruz ister istemez. Ancak bu durum gerçekten de böyle değil. Neden derseniz oyunda yer alan spikerler bir çok ülkeye hizmet ediyor, örneğin İspanyolca konuşan spiker sadece İspanya’ya , İngilizce konuşan spikerde Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne özel değil, birden fazla ülkeye kendi dillerinde en azından ülkelerinde kullanılan 2. veya 3. dil ile doğrudan olmasa da oynama kolaylığı sağlıyor. Ayrıca her ülke için bizim gibi kendi spikerini görmek aynı duyguyu vermiyor, tartışılmaz Türkiye’nin en sevdiği spor futbol ve bizim için futbol denildi mi akan sular durur, oyunun sadece menüsünün Türkçe olmasıyla satışların Türkiye kaynaklı o derece yükseldiğini görünce emin olun EA SPORTS FIFA’da bu oluşuma en kötü lisansları uzatarak ve genişleterek yanıt verecektir. Ancak bu girişim ile beraber olarak, EA SPORTS FIFA’ya bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu sonuna kadar göstereceğiz.

FIFA 12'de yer alan spiker ve yorumcu. Umarız en yakın zamanda bu karede Türk bir spiker ve yorumcu görürüz.

FIFA 12’de yer alan spiker ve yorumcu. Umarız en yakın zamanda bu karede Türk bir spiker ve yorumcu görebiliriz.

FIFA 17 ile beraber olarak görmek istediğimiz Türkçe spikerin yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz şeyler için yapmamız gerekenler oldukça basit ve çok az zamanınızı alacak. Ancak her okuyanın okuyup geçmeden bunu uygulaması emin olun en geç FIFA 18’de hepsini görmemiz adına çok katkı sağlayacak. 

Bu kulaklar ‘Şapka çıkartacaksınız şapka!’ , ‘Her yerinden öpüyorum Rüştü!’ , ‘Küçüüüüüük Orhaaaaaaaan! , ‘Çok tehlikeli bir yerden korner kullanacaklar!’ , ‘Vay anasını sayın seyirciler!’ , ‘Bobo çok baba adamsın!’ , ‘Kim attı? Kral attı!’ , ‘Aleeeex aleeex aleeex!’ , ‘Sneijdeeeer!’ , ‘Allahım goooooooooll!’ , ‘Semih semih semih semih semih semih…!’ gibi bir çok spikerin efsane repliğini duydu. FIFA’da attığımız gollerde bu hissin çok küçük bir kısmını yaşasak, fena mı olur?

2

Evet FIFA’nın FIFA 17 başta olmak üzere bizleri bekleyen gelecek oyunlarında , Türkçe Spiker, Türk stadyumları, Türk takımlarının gerçek taraftar ve marşlarını ve Türkiye PTT 1.Ligi’nin yanı sıra FIFA 17 ile sona erecek TFF ile lisans anlaşmasının uzadığını görmek adına neler yapmamız gerekiyor?

Öncelikle Online imza toplama siteleriyle bu konuda çok fazla adım atılamadığını söylemek isterim, bunun sebebi direkt olarak EA Sports tarafına bir mesaj verilmemekle beraber, bu tarz kampanyaların birden fazla kişi tarafından konuyla alakası olmasa dahi bir tuşla katılımcı sayısının arttırılmasından dolayı önem payının böylesine bir girişime göre düşük olmasından kaynaklı.Bundan dolayı biz direkt olarak amacımıza ulaşma yolunda EA SPORTS ile etkileşime geçeceğiz, aynı zamanda sizlerinde geçmesini sağlayacağız.Bizim yapmamız gereken bu konu hakkında istediğimize dair bir mesaj hazırlamak, bunu hem Türkçe olarak hem de İngilizce olarak uygulayacağız. İngilizce’yi EA SPORTS’a attığımız mesajlarda, Türkçe’yi ise aşağıda yorum kısmında kullanacağız. İngilizce bilgisi yeterli olmayan veya yazmaya vakti olmayanlar için de bir mesaj hazırlayacağız. O mesajı aşağıda bulabilirsiniz.

Mesajın Türkçesi :

FIFA serisini bir Türk olarak her sene düzenli oynayanlardanım, FIFA 2015 ile Türkiye Ligi’nin geri dönmesi ile FIFA 2016 ile oyunun Türkçe dil desteğiyle tanışması beni çok mutlu etti. Sizden bu yeniliklerin devam etmesini ve 2017 itibariyle sona erecek lisans anlaşmasının yeniden devam ettirilmesini istiyorum. FIFA 17 oyununda olmasa da FIFA serisinin gelecek oyunlarında biz Türkler olarak yıllardır çok istediğimiz Türk spikerin oyunda yer almasını, bir çoğu ligten daha kaliteli olan ve her sene çok büyük heyecanlara ev sahipliği yapan PTT 1.Lig’in oyuna eklenmesini, Avrupa’nın en çok ses getiren taraftar gruplarının ve stadyumlarının oyunda yerini almasını ve Türkiye Ligi’nin oyundaki diğer ligler gibi gerçeğe daha uygun olmasını merakla bekliyorum. Benim gibi bu istekte olan binlerce kişi var, Konsolum’da başlayan bu girişime dair bir çok mesaj tarafınıza ulaşacak , ulaşmaya da devam edecek. EA politikaları gereği öneri almadığınızı biliyorum ancak sesimizi bir şekilde duyurmak gerektiğini düşünüyoruz, lütfen bu mesajı gerekli yere iletiniz, teşekkürler.

Mesajın İngilizcesi :

Yakın zamanda eklenecektir, eklendiği zaman gerekli yerlerden duyurulacaktır.

Lütfen İngilizce’niz yeterli ve zamanınız mevcut ise kendi mesajınızı yayınlayın ve o mesajın sonuna veya herhangi bir yerine Konsolum birlikteliğinde yer aldığınızı ekleyin ve bizim mesajımıza benzer bir şekilde gönderin. 

Önemli! Lütfen vaktinizi ayırıp aşağıdan bu konu hakkında Türkçe bir yorum bırakın, unutmayın ki mesajımızda geçtiği gibi EA yetkililerinden bu yazıyı ve alt kısımını okumalarını rica edeceğiz, ayrıca elimizden geldiğince EA Live Chat ile sıklıkla görüşecek, bu yazıya gelen yorumları İngilizce olarak onlara aktaracağız.

Peki ya bu mesajı nereye göndereceğiz, EA SPORTS FIFA ile nasıl iletişim sağlayacağız? 

İlk olarak EA SPORTS FIFA’nın Electronic Arts üyeleri dışında oyuna dair öneri almadığını söylemek isteriz, yani adamlar yaptığı açıklama doğrultusunda EA dışında öneri almıyoruz ama eğer kendini bu iş için uygun görüyorsan buradan başvurabilir ve bizim çalışanımız olduktan sonra bize öneri verebilirsin diyor, kısaca oyunu yapan benim satış rakamlarım ortada, önerini kendine sakla diyorlar, gene de bu durum bizi yıpratmasın, her ne kadar kişinin özel isteğini almasalar da , böylesine hevesli binlerce kişinin katılımına sessiz kalmalarını beklemiyorum. 

EA ile iletişimi buraya tıklayarak aşağıdaki yöntemlerle sağlayacağız.

İlk olarak FIFA 17'yi seçmemiz gerekiyor.

İlk olarak FIFA 17’yi seçmemiz gerekiyor.

Ekran Resmi 2016-07-22 10.35.19

Ardından oynadığınız platformu seçiniz.

Ve son olarak herhangi bir bölümü seçmeniz gerekiyor. Kırmızı alana kısa bir şey yazabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz üzere EA Sports FIFA kullanıcılardan bu tarz önerileri kabul etmiyor, bundan dolayı sizin alakasız bir bölümde de olsa onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor, iletişime geçtiğiniz anda mesajlarınızı ilgili bölümlere iletiyorlar.

Ve son olarak herhangi bir bölümü seçmeniz gerekiyor. Kırmızı alana kısa bir şey yazabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz üzere EA Sports FIFA kullanıcılardan bu tarz önerileri kabul etmiyor, bundan dolayı sizin alakasız bir bölümde de olsa onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor, iletişime geçtiğiniz anda mesajlarınızı ilgili bölümlere iletiyorlar.

Bu işlemlerin ardından Live Chat kısmı çıkıyor , isterseniz Live Chat’e kalmadan sorunun içinde gerekli mesajı yazın isterseniz ise Live Chat üzerinden ‘Chat Now’a basarak yaklaşık en geç 5 dakika içinde direkt olarak EA yetkilisi ile iletişime geçin. Kendilerine bu mesajı bıraktığınız zaman gerekli yerlere ileteceklerdir. Son olarak bu yazının altına Türkçe bir şekilde bu konu hakkında görüşlerinizi bırakmayı unutmayın.

Umarız FIFA 17’de bu konuda yazanlardan birini görebiliriz, göremesek bile en azından FIFA 18 ile bu oluşum bir sonuca varır ve Türkiye Ligi ile olan lisans anlaşması devam etmesinin yanı sıra Türkiye Ligi’ne dair bir çok önemli etmeni FIFA’da görebiliriz, Türkçe spiker adına da güzel bir başlangıç olur.

Katılan herkese zamanlarını ayırdığı için teşekkür ederim, lütfen gerekli işlemlerin ardından yakın çevrenizle ve bu oyunu oynayan dostlarınızla bu oluşumu paylaşın, ne kadar kalabalık olursak o kadar kısa zamanda olumlu sonuca ulaşacağız. Ayrıca bu birlikteliği sadece FIFA ile sınırlı tutmaz, bir çok oyunun Türkiye’de gelişimine katkı sağlarız.

Ayrıca bu birlikteliğin yanı sıra bu konu hakkında bir öneriniz varsa yorum atarak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar:

FIFA 17 Ne Zaman Çıkacak?

FIFA 17 Demosu Ne Zaman Çıkacak?

FIFA 17 Yenilikler

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

16 Comments

 1. Gerçekten çok önemli noktalara değinilmiş, evet FIFA 17 ile lisanslar sona erecek ve belki de TR Ligi devam etmeyebilir, ben bu oyunu 2011 yılından beri oynuyorum, Ultimate Team için aldığım pointsin haddi hesabı yoktur.

  FIFA 15 ile beraber gelen Türkiye Ligi ile oyunu Deluxe Edition olarak aldım, FIFA 16 ile beraber Türkçe olmasıyla oyunu Türkiye’den ilk çıktığı gün Aral üzerinden Türkçe olarak aldım ve FIFA 17’ye kadar da her gün 1-2 saat en az oynadığım bir oyun oldu. Çok bir şey istemiyorum, sadece şu oyunda PTT 1.ligi olsun ve Türkiye ligi devam etsin, mümkünse de küçük bir şans olsa da oyuna Türkçe spiker eklensin. Kim olduğu önemli değil, Sabri Ugan olur, Ertem Şener olur, hatta ve hatta Ersin Düzen bile olabilir, yeterki bir Türk görelim yahu.

  Reply
 2. FIFA 17 ile beraber olarak Türkiye Ligi ile olan lisans anlaşmasının sona ermesinden sonra EA ile bu anlaşmanın uzatılmasını ve oyunun gelecek sürümlerinde Türkçe spiker desteğini görmek istiyorum. Çok zor bir şey değil, onlarca harika spikerimiz var, sadece bir tanesi ile anlaşıp ortaya harika bir iş çıkartmanız dileğiyle.

  Reply
 3. Cok guzel bi konuya deginmissiniz Mesaji gonderemedim yardimci olurmusunuz

  Reply
  • Şuan için EA servislerinde kısa süreli sorun var, akşam saatlerinde deneyebilirsiniz.

   Reply
 4. FIFA 17’nin tüm ülkelerde Türkçe dil desteği olmasını istiyorum, yani US PSN’den alınan oyunda Türkçe olabilsin.

  Reply
 5. Hadi bakalım inşallah Türkçe olur.

  Reply
 6. Ercan Taner olursa efsane olur

  Reply
 7. FIFA serisini bir Türk olarak her sene düzenli oynayanlardanım, FIFA 2015 ile Türkiye Ligi’nin geri dönmesi ile FIFA 2016 ile oyunun Türkçe dil desteğiyle tanışması beni çok mutlu etti. Sizden bu yeniliklerin devam etmesini ve 2017 itibariyle sona erecek lisans anlaşmasının yeniden devam ettirilmesini istiyorum. FIFA 17 oyununda olmasa da FIFA serisinin gelecek oyunlarında biz Türkler olarak yıllardır çok istediğimiz Türk spikerin oyunda yer almasını, bir çoğu ligten daha kaliteli olan ve her sene çok büyük heyecanlara ev sahipliği yapan PTT 1.Lig’in oyuna eklenmesini, Avrupa’nın en çok ses getiren taraftar gruplarının ve stadyumlarının oyunda yerini almasını ve Türkiye Ligi’nin oyundaki diğer ligler gibi gerçeğe daha uygun olmasını merakla bekliyorum. Benim gibi bu istekte olan binlerce kişi var, Konsolum’da başlayan bu girişime dair bir çok mesaj tarafınıza ulaşacak , ulaşmaya da devam edecek. EA politikaları gereği öneri almadığınızı biliyorum ancak sesimizi bir şekilde duyurmak gerektiğini düşünüyoruz, lütfen bu mesajı gerekli yere iletiniz, teşekkürler.

  Reply
 8. Türkçe spikerden önce oyuncu yüzleri eklenmeli. Ben gerçek ile zerre alakası olmayan Kjær, Selçuk, Oğuzhan, Gökhan Gönül, Caner ile oynamaktan bıktım.

  Reply
  • Caner Erkin Inter’e Serie A’ya gittiği için gerçeğe daha çok benzeyecektir.

   Reply
 9. FIFA 17’de Türkçe spiker görmek istiyorum.

  Reply
 10. Fifa 17’de Türkçe Spiker görmek hem ülkemizdeki Fifa sevgisini ve ilgisini artırır hemde çok süper olur.Gerçekten sadece Türkçe Dil Seçeneği ile satışlar tavan yaptıysa Türkçe Spiker ile neler olur :)))

  Reply
 11. çok mükemmel bir proje

  Reply
 12. Türkçe dil desteği varken Spiker olmaması gerçekten saçma bir durum. Umarım Ercan Tanerli bir türkçe spiker gelir.

  Reply
 13. Insallah Fifa 17 de turkce spiker goruruz

  Reply
 14. Bu sene zor gibi ama inşallah Fifa 18’de hem iyi bir Türkçe spiker hem de iyi bir yorumculu oyun görürüz.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*