[31.12.2016] Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)’nun belirlediği adil kullanım kotası politikasının en başta yürürlüğe girme sebebi İnternet üzerinde fazla yoğunluk yaratıp genel kullanıcı kitlesinin eksik veya dengesiz hizmet almasını önlemekti. Yapılan yeni açıklamaya göre Adil Kullanım Kotası uygulamasının 2018 yılında kaldırılacağı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon sektöründe, Türkiye Cumhuriyeti internet tarihini kökten değiştirebilecek bir adım atıldı. Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat ile Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği üyesi şirketler aldıkları ortak kararla bir ortak altyapı şirketi kurmak için görüşmelere başladıklarını açıkladı. Ülkede ki bütün sağlayıcılar çok daha güçlü olarak yapılandırılacak ve maliyetler %50’den fazla düşecek. Bu şekile büyük bir dert haline gelen AKK’nin de ülkemizden kalkmasının temelleri bu yolla atılmış olacak.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, atılan tarihi adımla sektörün önemli kazanımlar elde edeceği ve Türkiye’nin dünya ile rekabetteki gücünün arttıracağı belirtildi.

Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” geliyor ülkemizde bir çok operatör kendi alt yapılarına sahip ancak daha güçlü bir alt yapı için devlet desteği ile ülkemizde ki bütün alt yapı sağlayıcıları “Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)” adı altında birleşiyor. Hükumet Programında da yer alan ve Başbakan Binali Yıldırım ülkemizi daha eğitimli çağdaş geleceğe taşıma amacı doğrultusunda, hızlı internet hizmetlerinin daha yaygın, uygun fiyatlarda ve kaliteli koşullarla kullanıcılara ulaştırılmasını en büyük amaçlardan birisi olduğunu beyan etti.

Adil Kullanım Kotası Nedir ? (AKK)

Ülkemizde internet sağlayan firmalar dışında hiç kimsenin sevmediği bu adli kullanım kotası,bizlere sınırsız olarak satılan ancak bizlere şartların içinde sunulan 75 GB , 100 GB ,150 GB gibi bir sınır sonrası kota aşımında internet hızınızın 1000 MBS bile olsa, o kotayı aştığınızdan sonra ay sonuna kadar 3 MBS olarak devam etmenizi sağlıyor.

Ayrıca Adil Kullanım Kotası hakkında böyle bir olay yaşanmıştı. Umarız bu sefer mutlu sona ulaşırız.

AKK hakkındaki TBBM’de yapılan basın toplantısı:

 

AKK uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi kararı alındı.


Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

6 Comments

 1. Şu haber yaptığınız tüm haberlerden bile güzel. Ama akk kalkması 1-2 yıl sürer bence

  Reply
 2. İnşAllah kalkar da şu şacma sapan internet kullanimini zehir eden kota dan kurtuluruz

  Reply
 3. Guzel haber

  Reply
 4. Umarım kalkar yada en azından internet hızına göre kota dolunca hız o orantıda düşürülsün ben 26 mbps kullanıyorum başkası 8 mbps ikimizinde 3 mbps düşürülüyor çok saçma

  Reply
 5. İNŞALLAH KALKAR

  Reply
 6. Keep calm and say hayırlısı be gülüm

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*