Bildiğiniz üzere uzun bir süredir Sony tarafından PS 4.5 adında 4K destekli yeni bir konsol bekleniliyordu. Her ne kadar bu konsolun gelmesine kesin gözüyle de bakılsa, resmi açıklama gelmediği için kimse kesin bir şey söyleyemiyordu. E3 fuarı öncesinde Sony yeni PS4 ürünlerini tam olarak duyurdu. Yeni konsolun adı Playstation NEO olarak açıklandı.

ps4neofiyatı

PLAYSTATION NEO fiyatı ne kadar? Playstation NEO’nun belirlenen fiyatı kesin olarak açıklanmasa da,  ebgames.com PS NEO’yu listeledi. Sony’nin yeni oyuncağının fiyatı tam olarak $999.00 yani yaklaşık 2900 Türk Lirası.

Playstation NEO’ya dair bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bugün itibarıyla Eurogamer sitesi, PlayStation 4K ve Project Scorpio için detaylı bir makale yayınladı. Her ne kadar bu makale her iki cihazın da 4K performansına odaklı bir makale olsa da, birden fazla kaynağa dayandırılarak yazılmış olan bu makalede, PlayStation 4K konsolunun bu yıl bitmeden satışa sunulabileceği söyleniyor. Bu zamana kadar Eurogamer sitesinde yer alan söylentilerin tamamının Andrew House tarafından yapılan açıklama ile doğru çıktığını hesaba katacak olursak, PlayStation 4K konsolunun önümüzdeki beş buçuk aylık süreçte piyasaya çıkmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Öte yandan, Sony tarafından herhangi bir tarih verilmemiş olduğu da işin içine girince, durum karmaşık hale geliyor ve hatta Playstation 4K yüzünden bazı yeni çıkacak oyunlar bile ertelenmiştir.

4K ve VR teknolojilerinin hızla yayılmaya başladığı şu dönemde, halihazırdaki PlayStation 4 ve Xbox One konsolları yetersiz kaldığı için, hem Sony hem de Microsoft, yapmakta oldukları girişimler ile her iki konsolu da teknoloji standartlarına taşımayı amaçlıyorlar. Bu konuda ilk adımı atmış olan Sony, E3 2016 öncesi PlayStatiok 4K konsolunun varlığını teyit etmişti. Ne var ki, yeni PlayStation 4 modelini E3 2016 fuarında görememiştik. Halihazırdaki PlayStation 4 satışlarını baltalamak istemeyen Sony cephesinden Andrew House, resmi duyuruyu daha ilerideki bir tarihi planladıklarını dile getirmişti. Peki o tarih bu yılın sonuna kadar olan herhangi bir zaman olabilir mi?

Yeni konsolun ne zaman çıkacağına dair farklı söylentiler var. Sony’nin yeni konsolunu önümüzdeki E3 Fuarı’nda tanıtma ihtimalinin olmadığı konuşuluyor. Bazı kaynaklara göre yeni konsol Fransa’da düzenlenen Paris Games Week fuarında tanıtılacak.
Aslında henüz adı da kesin olmayan ancak piyasada NEO olarak anılan konsolun ne zaman satışa çıkacağı ise belli değil. Ancak Sony’nin bu yeni modeli 2016 bitmeden piyasaya sürmeye niyetli olduğu, bu yüzden de Eylül ya da Ekim ayında çıkabileceği söyleniyor.
Playstation NEO hakkında sızan teknik bilgiler ise şöyle:
PlayStation 4
  • 1.6 GHz sekiz çekirdekli Jaguar işlemci,
  • 800 MHz AMD GCN grafik işlemci (Radeon HD 7850 eşdeğeri),
  • 8 GB GDDR5 RAM,
Playstation NEO
  • 2.1 GHz sekiz çekirdekli Jaguar işlemci,
  • 911 MHz AMD GCN grafik işlemci (muhtemelen Polaris 10 mimarisindeki kartların eşdeğeri)
  • 8 GB GDDR5 RAM,

Bir süredir gelecek mi yoksa gelmeyecek mi dedikoduları olan, ancak Sony tarafından ne olumlu ne de olumsuz bilgi alamadığınız Playstation NEO yani Playstation 4’ün 4K görüntü veren sürümü Sony tarafından sonunda onaylandı.

Playstation NEO ilk olarak Mart ayında gündeme gelmişti. Kotaku çıkışlı olarak bir çok yabancı kaynak PS4 NEO’nun geleceğini yazmıştı. Hatta PS4 NEO yerine PS 4.5 , PS4 4K gibi bir çok isim konulmuştu.

ps4k

Bunca konuşulmanın sonrasında bir türlü sessizliğini bozmayan Sony’den en sonunda Financial Times ile yapılan röpörtaj sonrasında bu konu hakkında bilgi geldi. SONY başkanı Andrew House , 4K görüntü vermesi konuşulan yeni Playstation cihazını onayladı ve bu cihazın isminin Playstation NEO olduğunu söyledi. God of War gibi bir çok eski oyunu da 4K teknolojisi ile oynayabileceğimiz Playstation NEO’da bir çok yeni oyun ile gerçekten de daha net görüntüler görebileceğiz.

Her ne kadar resmi bir onaylama gelse de , PS4 NEO herkesin umduğu üzere E3 2016 fuarında yer almayacak. Bu durum kötü olsa da , PS4 NEO’nun gelecek olması oldukça heyecan verici.

İlgili videomuz:

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

1 Comment

  1. playstation yeni konsoluyla microsofta hava atmayı planlıyorsa bence hatalı çünkü oyunları zaten silipsüpürmeye yetiyor. ancak 4k geleneği de yeni çıkmış gibi duruyor. ps4 zaten bu kadar başarılıyken yeni konsol için bence çok erken. belki de şaşırtıcı derecede başarılı olur orasını bekleyip görücez ancak bir konsol için fiyat gereksiz oahalı gibi duruyor. hadi hayırlısı…..

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*