Sizler için betası bu gün Kickstarter katılımcılarına özel olarak açılan , yeni nesil oyun konsolu kullanıcılarının büyük merakla beklediği oyunlardan biri olan Kingdom Come: Deliverance‘ı inceledik. RPG türündeki oyun, orta çağda geçiyor. Mount and Blade serisi ile büyüyen bizleri heyecanlandıran oyun, her ne kadar orta çağda geçiyor olsa da , kılıç,at ve ok gibi nesnelere sahip olsakta , Mount and Blade türüyle tam anlamıyla benzediğini söyleyemeyiz.

kingdomcomedelivarenceincelemesi

Öncelikle Kingdom Come: Delivarence oyununun kamera açısı First Person olarak belirlenmiş, yani karakterimizi ara geçişler harici kolay kolay göremeyeceğiz.  Kingdom Come : Delivarence oyununda bir çok hava koşulunu beraberinde görmekle beraber, zaman zaman hava koşullarının yarattığı problemler doğrultusunda açlık adına çeşitli hırsızlıklara başvurabileceğiz. Yaptığımız hırsızlıklar ve benzeri suçlarda elbet bize ceza vermek isteyenler olacak, onlara karşı amansız bir mücadeleye gireceğiz. En büyük dostumuz kılıç olmasına rağmen, düşmanlarımızın bize birden fazla kişi saldırmasından dolayı diğer dostumuz oku da bolca kullanacağa benziyoruz.

kingdomcomedelivarenceinceleme

Oyunun betasına gelirsek, orta çağın sokaklarında bir çok çiftlik hayvanı bizleri bekliyor. Her sokak tavuklarla dolu olmakla beraber, insanların her birinde birer silah görmek mümkün. Evlerin içinde bolca fare, böcek gibi canlılar da görebiliyoruz. Orta çağı gerçekten güzel yansıtıyorlar, o zamanın köylerinde olan bir çok şey mevcut. Dışarı kurumak adına asılmış çamaşırlar, yemek yapmak adına yanan bir fırın, odundan yapılma el arabaları, sınıf farklılıklarını ortaya koyan kıyafetler giyen insanlar… Bunların her biri oyunda mevcut ve çıkış tarihine kadar bir çok yeniliğin ekleneceğini düşünüyorum.

Kingdom Come : Delivarence’ta bir diğer önemli detay ise, oyunda bolca diyalogun yer alması ve bize bu diyaloglarda karar verme şansı tanınması. Bundan dolayı Kingdom Come: Delivarence oyunundan tam anlamıyla zevk almak için orta düzey de olsa İngilizce bilmeniz gerekiyor. Oyunda kullanılan dil çok ağır bir İngilizce olmasa da, gene de hiç bilmeyen birinin oyundan alacağı zevk bayağı bir azalacaktır.

Kingdom Come : Delivarence oyununda tam anlamıyla iyi bir adam değiliz, çeşitli suçlara başvurmamız gerecek. Oyunun suç sistemi oldukça güzel işlenmiş durumda.Ayrıca oyunun çeşitli bölümlerinde çoklukla rastlayacağımız bulmacalar, kilit açmalar oyuna ayrı bir tat katmış durumda.

Kılıç ve ok kullanmadan önce bir çok alıştırmadan geçmemiz gerekecek. Tam anlamıyla hazır olduğumuzda ilk kılıç ve ok kullanabileceğimiz görevimize gidebileceğiz. Alıştırma bölümü diğer oyunların aksine bir hayli uzun sürecek. Bu oynanışın zorlu oluşu kadar da gerçekçilik adına yapılmışa benziyor.

Kingdom Come : Delivarence‘ta online bir mod veya co-op gibi beraber oynama durumu bulunmuyor. Ayrıca local co-op yani split screen bu oyunda yer almıyor. Oyun boyunca tek başımayız!

Oyunda gerilim yok gibi gözükse de geceleri o kadar karanlık ki elimizdeki ateş ile önümüzü görecek kadar aydınlatsak da , bir anda karşınıza çıkan bir NPC , size değişik duygular yaşatabilir 🙂 Havanın karanlık olmasının bir diğer dezavantajı ise dövüşmenin de bir hayli zor oluşu. Karanlıkta ölmekten en son kafayı sıyırıyordum diyebilirim. Gene de zamanla alışabiliyorsunuz, çünkü aynı dezavantaj münakaşaya girdiğiniz düşmanınız adına da geçerli.

Oyunun grafikleri oldukça güzel, yeni neslin grafiklerini tam anlamıyla görebiliyoruz. Oyunda bir çok güzel manzara bizleri bekliyor, köyler ve insanların animasyonları oldukça güzel yapılmış. Bunca olumlu şeye rağmen oyunda şimdilik olumsuz gözüken şeylerde var. Şimdilik diyorum çünkü bu sadece bir beta aşaması ve beta bu tarz durumları çözmek adına yapılan bir etkinlik. Her ne kadar betayla oyuncuları oyun servis edilse de , oyunun tam sürümünde bir çok eksikliğin giderileceğini düşünüyorum.

kingdomcomedelivarence

Gelelim şu küçük ama gerçekten de oynarken dikkat çeken, rahatsızlık veren olumsuzluklara. Öncelikle oyunda kılıç kılıca dövüşmek oldukça zevkli. Ancak düşmanımızı öldürdüğümüz zaman bir anda yerde biterken, aradan bir iki dakika geçtikten sonra kalkıp arkanızdan size saldırdığını görebiliyorsunuz, bu durum oyunun tam sürümünde oldukça sizi sinir edecektir. Bir diğer bire bir mücadeledeki sorun ise düşmanımızı öldürdüğümüz de çok saçma bir şekilde yere düşüşü olsa gerek. Kısacası ölüm şekillerine daha gerçekçi bir detay eklemeleri gerekiyor, şu şekilde grafikler yeni nesil olsa da ölüm sahneleri Fallout 4‘den alınma gibi bir şey ortaya çıkıyor, bu durumda bu oyunda gerçekten rahatsız verici gözüküyor.

Diyaloglar oldukça güzel olsa da , savaşırken veya herhangi bir durum olduğunda, Age of Empires gibi sadece 4-5 cümleden oluşan şeyler söylüyorlar. Belki ‘Yaparım! Oduncu! Allah Allah! İşçi!” gibi şeyler söylemiyorlar ama, genede rahatsız edici düzeyde hep aynı şeyi söylediklerini eklemek zorundayım.

kingdomcomeinceleme

KINGDOM COME : DELIVARENCE  Değerlendirmesi:

Oyun gerçekten güzel, çıktığı zamanda eksikleri giderirlerse ortaya güzel bir oyun çıkacağını söyleyebilirim. Ayrıca RPG sevenler ve Mount and Blade serisine aşina olan bizler adına gerçekten büyük bir armağan oldu Kingdom Come: Delivarence, umarız bu eksikleri gidererek ortaya tam anlamıyla bir şaheser çıkartırlar.

İyi Yanları :

  • Grafikler oldukça güzel, oyundaki mekanlarda bulunan detaylarda aynı şekilde bize gerçekçi bir deneyim yaşatıyor.
  • Savaşmak oldukça zevkli, birebir savaşlar oldukça zor geçerken, bir de karşımızdakilerin sayısı bizden üstün olduğunda oldukça zorlu dövüşler bizleri bekliyor.
  • Diyaloglar gayet güzel, diyaloglarda bulunan espriler ara sıra size tebessüm ettiriyor.
  • Belki de en önemlisi oyunda kılıç ve at var, daha ne olsun!

Kötü Yanları :

  • Ölüm animasyonları oldukça berbat, şu haliyle oyundan sizi tek soğutacak durum diyebilirim.
  • Tekrar eden diyaloglar bazen sizi sıkabiliyor. Ayrıca siz biriyle savaşırken etraftan gelen aynı sözler zaman zaman size , ”gene mi abicim ya!” dedirtmiyor değil.
Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

1 Comment

  1. bu sitedeki inceleme yazıları iyidir gerçekten. bu oyun için de bu yazı gayet başarılı olmuş başka yazılarda görüşmek üzere

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*