Herkesin merakla beklediği 2016 model Hitman sonunda geldi! Ön sipariş olarak temin ettiğimiz Hitman‘i sabah 11’den beri doyasıya oynadık. İlerleyen saatlerde gameplay videomuzu da Youtube kanalımızda bulabilirsiniz. Biz gelelim sizler için yaptığımız incelemeye.Öncelikle Hitman aynı betasındaki gibi başlıyor, ardından ilk iki görev de aynı Hitman kapalı betasındaki gibi bize sunulan görevler. İlk olarak training göreviyle silahsız olarak o aşamayı geçmemiz gerekiyor, ardından ise silahlarımızla buluşuyor ve çeşitli öldürme seçeneklerini kullanabiliyoruz.

hitmaninceleme

Ancak bize verilen ilk görevlerin aynı oluşu, Hitman‘in tam sürümünün betasıyla aynı olduğu anlamına gelmiyor. Öncelikle yapay zeka betaya göre oldukça akıllanmış ve oyun hayli zorlaşmış. Tabiki de tek değişen yapay zeka ve zorluk derecesi olmamış, dövüş teknikleri ve grafiklerde yükseliş oldukça belli oluyor.

hitmanyeni

Hitman’de gerçekten çeşitli suikast imkanlarımızın bulunması bu oyunu bize bağlayacak olan şey olsa da ilk olarak olumsuz yönlerini anlatarak başlamak istiyorum. Öncelikle oyunun betası bir hayli kendisine bağlayarak saatlerce başından kalkmamamı sağlamıştı. Kendine has bir zorluğu ve bir o kadar da basitliği vardı. Her ne kadar elimizi kolumuzu sallayarak katliamlar yapamasak da , rahat bir şekilde taktik uygulayarak düşmanlarımızı alt edebiliyorduk. Oyunun betasındaki kolaylık çok alt seviyede değildi tabiki ama şuan ki haliyle aralarında çok büyük fark olduğunu söyleyebilirim. Şuan yapay zeka daha zeki ve daha akıllı olsa da saçma bir şekilde sizleri yakalayabiliyorlar. Örneğin yerde yatan kişinin kıyafetlerini bürünürken bir anda sizi duvarın arkasından görebiliyorlar ve yanınıza gelebiliyorlar. Sessiz bir şekilde ateş etseniz de bunu alert olarak algılayabiliyor oyun, bu bana kalırsa gerçekten sinir bozucu bir durum.

hitmanilkbölüm

OYUNDA ÇEŞİTLİ OLUMSUZLUKLAR MEVCUT!

Oyunda bir çok bug bulunuyor. Kapıya sıkışan adamından, iç içe girdiğiniz insanlardan tutun. Öldürdüğünüz kişilerin kıyafetini alamama, aynı dolaba 15 adam sokabilme gibi saçmalıklarda beraberinde geliyor. Ayrıca yapay zeka gelişmiş olsa dahi saçma sapan davranışlarda bulunduklarını söyleyebilirim. Mesela ilk bölümdeki hedefimiz bizi dakikalarca tek başına kovaladı. Koskoca patron, geminin özel korumalarla korunan adamı tek başına bir suikastçiye son vermeye çalıştı. Bu duruma bir çare bulmalılar yoksa ilk bölümü oynayan herkes ilk bölümden büyük bir tepki ortaya koyacak gibi. 

hitmanincelemesi

Aslında oyunun olumsuz yanları aşırı fazla değil ama hazır bahsetmeye başlamışken şunu da ekleyeyim. Normal pistol olarak adlandırdığımız tabancalar, genelde fps oyunlarında ikincil silahımız olanlar hani, işte onları düşmanlarımızdan aldığımızda veya kendi hali hazırda elimizde bir tane olduğunda çok rahat bir şekilde saklayabiliyoruz. Agent 47 artık cebine mi koyuyor, yok mu ediyor her ne yapıyorsa o silahları yok edebiliyor. Ancak şu resimde gördüğünüz tüfek olsun, pompalı silahımız olsun saklayamıyoruz. Saklayamadığımız için çok rahat bir şekilde alert edilebiliyoruz. Elbet suikast üstüne kurulu bir oyun olduğu için bu tarz silahları çok kullanmamız normal ama ancak bu silahı taşımak için asker olmamız gerekiyor. Bir güvenlik görevlisi, yat sorumlusu hatta ve hatta bir çalışanda bu tarz bir silah elbet dikkat çeker, ancak bunu diğer silahlar gizi gizleyebilmesi gerekirdi diye düşünüyorum. 

hitmanzehir

HEDEFLERİMİZİ ÖLDÜRME SEÇENEKLERİ SONSUZ!

Oyunu oldukça kötüledik, gelelim olumlu yanlarına. Aslında Hitman bu kadar kötü yanı olmasına rağmen gene de bolca zaman ayırabileceğiniz, en önemlisi stres atabileceğiniz bir oyun. Çok fazla çeşit öldürme seçeneği bulunuyor. Bunlardan aklıma gelenler, hedeflerimizin yemeklerine veya içkilerine fare zehri koymak, onları boğarak ipimiz ile öldürmek, kafalarını tuvalete sokarak bir güzel sadistçe öldürmek, kafalarına vinç saplamak, kafalarını sopayla patlatırcasına deşmek, silahlarımız ile öldürmek, elektrik çarpıtarak öldürmek, çeşitli yerlerden aşağı atmak hatta ve hatta görevdeki mekanımıza göre kafasına ağır bir şey düşürerek öldürmek, çeşitli cihazları bozarak patlaması sonucu öldürmek gibi bolca suikast yöntemimiz mevcut. Buda bu oyunu bize onca soruna rağmen zaman öldürmek adına oynattıracak hatta çoğu bölümü tekrar tekrar oynatacak bir etmen olsa gerek.

12805925_10205982264536999_5768891681197253751_n

Oyunda bolca insan bulunuyor ve bu insanlar aynı değil. Hatta görevliler bile farklı insan yüzlerine sahip, genelde TPS oyunlarında alışmış olduğumuz ikizler hatta üçüzler ve daha fazlası bu oyunda çok rastlanacak bir durum değil. 

12795465_10205982264737004_6033907279867975739_n

Ayrıca oyunda bir çok kamufle olmak adına seçenek mevcut. Her bölümde ayrı bir kimliğe bürünebiliyoruz. Bu durum oyunun verdiği tadı oldukça arttırıyor. Çeşitli kimliklere girerek yüzümüzü göstermediğimiz sürece alert olmuyoruz. Ama dikkat etmeniz gereken bir şey var, bu kıyafetleri aldığınız kişileri mutlaka bir yere saklamanız gerekiyor. Yoksa ilerleyen bir vakit düşmanlarınız o öldürdüğünüz insanların vücutlarını bulabilir ve sizin bir anda alarm sesini duymanıza neden olabilir. Ondan dolayı işinizi sağlama alın ve alt ettiğiniz kişileri mutlaka dolaba, tuvalete hatta buzluğa saklayın.

hitman2016

Çok küçük bir şey eklemek istedim, oyunun ölünce karşımıza çıkan ekranı bana oldukça boş geldi. Bu ekranda en azından güzel bir görsel görmek isterdim. Bunu çoğu TPS oyununda ölünce görüyoruz ve bence bu bir oyunda olmazsa olmaz bir şey. Böylesine boş bir ekranı bize sunmaları hiç hoş olmamış. Gene de elbette çok önemli bir detay değil, sadece olsa daha iyi olurdu diyebileceğim bir şey.

hitmanreboot

İşte AGENT 47‘nin yeni macerası 2016 model Hitman‘den anlatacaklarım bu kadar. Oyun tam anlamıyla olmuş demek zor olsa da gerçekten de vakit ayırabilecek bir oyun. Boş vakitlerinizi değerlendirmek adına bire bir. Gerek senaryo gerekte grafiklerin yıllarca unutulmayacak bir oyun olmayışı bu oyunun çok fazla hatayla beraber çıkmış oluşu oynamamak adına bir engel değil. Çünkü Hitman bir suikast oyunu ve çeşitli öldürme seçeneklerini kullanarak oldukça eğlenebiliriz. Benim için eğlenceli de olsa olumsuzlukların gözüme çarptığı bir oyun oldu, bence siz de bu olumsuzlukları göz ardı edip bu oyundan zevk alabilirsiniz. Tavsiyem bu oyun alınır , oynanılır ve ardından arşivden silinir. Gene de karar sizin, sizlerin de yorumlarınızı bekliyorum.Bu arada tekrardan belirtelim bu seferlik Hitman bölüm bölüm olarak çıkacak. Hitman‘i bölüm bölüm olarak yaklaşık 50 TL ödeyerek almaya kalkarsanız bolca bölüm geleceğinden çok maliyetli olacağını söyleyebilirim, ondan dolayı oyunun Tam Deneyim Paketi şuan için en mantıklısı olarak gözüküyor. Hitman‘in ilk çıkan bölümü Paris olsa da bölümdeki bazı görevlerin başka şehirlerde geçtiğini görmek mümkün. Hitman bu gün itibariyle çıkışını yaptı, oyunun kutulu versiyonu 2017 tarihine kadar çıkmayacak. Ondan bu oyuna sahip olmak için dijital olarak almanız gerekiyor.

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*