Bilindiği üzere saatlerdir PSN serverlarında bakım uyarısı alınıyor, PS kullancıları bu durumdan müzdarip olup, bunun sebebini öğrenmek istese de maalesef Sony tarafından verilen tek bilgi, daha doğrusu tek ulaşılabilir bilgi, PSN’in bakımda olduğu ve “Mühendislerimiz sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmeye çalışıyor. Beklediğiniz için teşekkür ederiz. yazısı olsa gerek.

psnbağlanmıyor

PS3,PS4 ,PS Vita‘yı kapsayan bu dev bakımın habersiz oluşu ve bu saatte olması, sizce de çok ilginç değil mi? En azından en basit bakımda bile haberdar eden ve bilgi veren Sony , bu sefer habersiz bir şekilde hem de bütün PSN‘lerde sırayla kopan bağlantıların ardından bakım adı konulması ve tüm ülkelerde aynı mesajın paylaşılması bir çok teoriyi de beraberinde getirdi. Bu teoriler arasında en çok dikkat çarpanı ise tabi ki de son zamanlarda çok yaşanan, hack ve terör örgütleri tarafından yapılan saldırılar olsa gerek. Acaba PSN’de bu saldırıların eşiğinde mi?

Bunun cevabı, Sony firmasında çalışan biri tarafında elde ettiğimiz bilgiye göre hayır. Kendisi ile olan konuşmamız da bunun sadece bir bakım olduğunu ve bu bakımın bu gün içinde tamamlanacağını , telaş edilecek bir durum olmayacağını söylüyor. Ayrıca her şeye rağmen bir hack saldırısı olabileceğini ancak başarılı olmadığını ve kırılma gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor.

psnserverbağlanmıyor

Peki ya bakım ne zaman sona erecek?

Eğer yapılan açıklamalar gibi normal bir bakım söz konusu ise belirtilen sürenin gece 12’den sonra 1,2  gibi olması bekleniliyor.

Peki ya bu bir bakımdan ötesi, bir saldırı ise, ne yapmamız gerekir? Bizi ne gibi tehlikeler ve olumsuz sonuçlar bekliyor?

Tabi ki de bu en uzak ihtimal gibi olsa da daha doğrusu öyle düşünsek de bu ihtimali de göz ardı etmek olmaz. Böyle bir durum yaşanıyorsa, mutlaka PSN hesap bilgilerimizi değiştirmeli ve erişebiliyorsak kredi kartı bilgilerimizi bir süreliğine kaldırmamız gerekiyor. Aksi takdirde bu tarz bir saldırıda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca böyle bir saldırı söz konusu ise PSN‘in bu gece açılmasını beklemek çok iyimser olur. Daha önce yaşanan ve sonunda Sony tarafından çokça özür hediyesinin verildiği o günleri tekrar görmek istemezsiniz diye umuyorum.

Bakım süresince yapılamayacaklar

  • Secondary hesaptan herhangi bir oyuna giriş yapamazsınız.
  • Online karşılaşma, multiplayer giriş yapamazsınız.
  • Need for Speed gibi PS Plus‘ın zorunlu olduğu oyunlarda hikaye moduna giriş yapamazsınız.
  • Spotify, Youtube gibi uygulamalara da erişim sağlayamazsınız.
  • Almış olduğunuz trophyler sorun çıkartabilir, bakım süresince bu tarz aktiviteler yerine, zaman geçirici sonradan sorun yaşamak istemediğiniz oyunları tavsiye ediyoruz.
  • Bunların yanı sıra PSN‘de mesajlaşma, grup konuşmaları ve IOS,Android mobil uygulamaları çalışmayabilir.

GELİŞMELER GELDİ!

Sony yetkilisi T.Eren ile görüştük ve bir çok konuya yanıt bulduk.

-Bir hack durumu soz konusu mu ? Lizard Squad’ın ismi geçiyor. Geçtiğimiz sene benzer habersiz bir PSN’e ulaşılamama durumu yaşanmıştı ve bu yaklaşık 1 hafta sürmüştü. Ona da bakım denmişti ancak beklenenden uzun sürünce saldırı olduğu kabul edilmişti. Böyle bir durum söz konusu mu?

+ Şimdilik bu konuda resmi bir durum oluşmamakla beraber, Sony üzerine bir DDOS saldırısı mevcut. Ancak bu bir hack saldırısı değil, yoğunluk yaratıyorlar.Tabiki mühendisler bunun farkında oldugu içinde gerekli önlemleri alıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda hack olayı çok ciddiydi, 1,5 ay sürmüştü.

-Peki bu gün bu bakımın sona erme şansı sizce kaç? Geçen yıl ki gibi bir olay görür müyüz?

+ Şuanda böyle bir şey yok, en kısa zamanda açılması bekleniliyor. Bu tarz bir durum görülmeyecek, yalnız ara ara PSN’in gitmesi söz konusu. Bu süre zarfında kredi kartı veya PSN hesaplarının çalınma durumu kesinlikle söz konusu değil.

-Bu süre zarfında örneğin draft gibi giriş ücreti olan online etkinliklerde kopmalar gibi sorunlar yaşanır mı? Belli bir süre bu tarz şeylerden uzak mı durmalılar?

+Bu süre zarfında buradan gerekli bilgi, düzelme veya açıldı haberi gelmeden PSN üzerinden alışveriş yapmasınlar, onun dışında sorun olmayacaktır.

-Peki teşekkürler yanıtlarınız için, son olarak bu yaşanan durumdan dolayı Sony tarafından oyunculara özür niyetinde bir hediye veya benzeri bir şey gelebilir mi?

+Sanmıyorum, uzunluğuna bağlı olarak gelebilir. Eğer ki resmi olarak hack durumu açıklanırsa veya bu bakım daha uzun sürer ise herhangi bir oyunu hediye etme olasılığı bulunuyor. Yalnız kesin olan bir şey var , PSN’e girilemediği süre boyunca geçen PS Plus kadar gün, oyunculara hediye olarak eklenilecektir.

– Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

+Şuan bu bakımı tamamiyle İngiltere yönetmekte. Biz veya diğer kesimler, bölgeler bütün bilgileri İngiltere’den alıyor. Söylemiş olduğum şeylerde bundan dolayı değişim söz konusu olabilir. 

Gelişmeler geldikçe eklenecektir. 

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*