Just Cause 3 ilk çıktığı günden beri büyük ilgi gördü ve oyun dünyasında oyuncuların en çok sevdiği oyun türlerinden biri olan açık dünya oyunlarına yeni bir soluk getirerek rakiplerine göre çok daha büyük haritaları ve göz alıcı patlamalarla ile popülerleşmişti. Square Enix‘in en değerli oyunlarından biri olan Just Cause 3’ü inceleyelim.

1418317531-jc3-screenshot-parachutenight1-11-1418315496-12-2014

Oyunun Hikayesi;

043775

Just Cause 3 diğer Just Cause serilerinde olduğu gibi Rico Rodriguez aksiyon dolu yaşamını ele alıyor. Kahramanımız tehlikeli işlerden elini ayağını çekmişken. Sessiz bir hayat için taşındığı Medici şehrine daha henüz gelmiş iken yönettim ve diktatör yönetimle arasında ki gerilim yükselir. Daha sonra ise bu diktatör yönetimin teröristleri Bavarium adlı çok güçlü patlayıcı ve sınırsız yakıt gücü sağlayabilen maddeyi ele geçirilir. O maddeyi tekrar geri alabilecek tek kişi vardır o da kahramanımız Rico Rodriguez’den başka birisi değildir.

Oyunda ki Amaç;

Kahramanımız Rico Rodriguez‘ın yaşadığı topraklarda ki yönetim çatışması bütün ülkeye yansır ve harita diktatöre ait özerk bölgelerle dolu olur. O bölgeleri ele geçirmeye çalışmak en önemli amaçlarımızdan birisi. Peki nasıl o bölgeleri ele geçireceğiz; öncelikle özerk yönetime ait her güvenlik ve terörist tarzı elemanları öldürdükten sonra o bölgenin yönetildiği karakolu temizlememiz gerekiyor. Kahramanımız Rico Rodriguez‘ın sınırsız paraşütü ve çok yüksek olan dayanıklılığı sayesinde bu dediklerimizi yapmak çok zor değil. Senaryo olarak en büyük amacımız ise Bavarium adlı çok güçlü patlayıcı ve sınırsız yakıt gücü sağlayabilen maddeyi diktatör yönetimden tekrar geri almak.

just-cause-3-full-map

Credit Sistemi Ve Upgrade;

Just-Cause-3-debut-trailer-screenshots-ignite-a-firestorm

Oyunda satın alabileceğimiz şeyler tamamen kendimizi geliştirmek üzere yapılan şeyler. Örnek olarak süzülerek uçmamızı sağlayan Wing Suit gibi şeyleri geliştirmek için kullanılıyorlar. Bu upgrade uygulamak için kullanılan krediler ise Cause(kaos) Puanları oyunun en sevilen özelliklerinden başında gelen her şeye parçalamak oyunculara Cause Point olarak geliyor ve bu puanlarla kullandığımız ürünleri geliştirmek için kullanıyoruz.

Tether(Kanca) Upgrade : Rico Rodriguez denilince akla ilk gelenlerin başında olan kancayı geliştirmemiz daha uzaktan istediğimiz yere yapışmasını ve silahımız olmadığı zaman düşmanları yok etmek kullandığımız kancanın gücünü arttırır.

Glass Granades : Bombaları fırlatma sırasında ki hızı artırır ve bombalardan daha az etkilenmenizi sağlar.

More Granades : Bu geliştirme Rico Rodriguez envantere ekleyebildiğimiz bomba sayısını artırıyor.

More Explosive : Bu geliştirme ise attığımız bombaların çok daha güçlü patlamalara yola açmasını sağlıyor.

Reel-In Boost : Wings Suit‘i ile daha hızlı ve daha az yüksekten süzülme ile daha fazla mesafe süzülebilmek için bu geliştirmeyi geliştirmeniz gerekiyor. 

NOT Reel-In Boost upgrade’i oyunu daha çok senaryo dışı free roam olarak oynayacak arkadaşların ilk olarak geliştirmesi gereken upgrade.

maxresdefault (9)

Land Nitrous : Sizin bindiğiniz araçlar daha agresif ve daha hızlı olur. Araçlarımızın Nitrosu daha hızlı dolar ve daha uzun kullanım ömrü için Land Nitrous upgrade’ini geliştirmeniz gerekmektedir.

Ortam Ve Ses;

Just-Cause-2-1

Just Cause 3 kesinlikle harita büyük olması ağaç detayları ve o akdenizin verdiği o sıcak hava oyunculara yansıyor. O oyunda ki NPC’ler çok başarılı ama şehirde ki halkın yarısı silahlı çatışma değil seni görünce kaçıyor ama bazıları ateş ediyorsun onlar normal hayatlarına devam ediyorlar ama bu oyunculara yansımıyor.

JCA3

Kuzey kısımlarda ki soğuk ve karlı yerler çok kaliteli yapılmış uğraşılmış. Karlara bastığımızda ki o ayak izleri olsun tipi ve fırtınalar olsun çok başarılı. Belki oyunun bütününü oluşturan patlamalar hiç bir oyunda olmayan bir deneyim sağlıyor, gerçekten ayırt edilemeyecek bir patlama efekti oyunda var sadece patlamaları görmek için bile alınabilecek bir oyun o derecede kaliteli efektler. Güncelleme ile düzeltirler mi bilmiyorum ama deniz hayatı çok yetersiz denizde canlı yok denilebilecek kadar az.

just-cause-wallpaper-game-wallpapers-just-cause-3-can-it-actually-get-crazier-than-this-jpeg-221450

Seslere gelelim önce eksilerden başlayalım çoğu arabanın sesi aynı bazı ses hataları mevcut 2-3 defa denize yüksekten atladığımda suyun içine düştükten sonra suya girme sesi geldi bu tür ince hatalar var. Artılara gelelim önce 5+1 sistem ile oynayacak arkadaşlara bir tavsiye sesi çok açmayın çünkü patlama sesleri gerçekten ayırt edilebilecek gibi değil inanılmaz gerçekçi çok eğlenceli bir deneyim. Karakterlerin sesleri onlara çok yakışıyor seslendirmeler üst düzeyde yapılmış. Oyunda ki hayvan sesleri ortalama ama idare eder. 

Multiplayer;

Freefall_coastline_1_14182309661

Maalesef oyunda multiplayer modu bulunmamaktadır.

  • Hikaye                                            7.9
  • Ortam                                              8.7
  • Ses & Müzik                                 6.9
  • İçerik Zenginliği                      7.5
  • Grafik                                             7.0
  • Eğlence                                        9.0
  • Multiplayer                                YOK

Sonuç 8.1

28042015_beautyshot3

Daha önce yaptığımız Just Cause 3 Eastern Egg’ler haberimize bakmanızı tavsiye ederiz. Buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

8_toptenjustcauseeastereggs2015_12032015229

Her dünyada Gurme , Yarışcı ve Yarıştırıcı akılcı lider. FPS'nın Headshooter'ı tam bir Yu-Gi-Oh hastası Tekken Ustası.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*