Günümüz teknolojisinin bize verdiği oyunlara göre çok daha geride olsalar da oynanış ve verdiği lezzet açısından yıllarca bırakılmayacak ve oynanmaya halen devam eden bir çok eski oyun var. Bunların bir çoğunu günümüzde binlerce kişi tarafından Gameranger,Hamachi gibi platformlarda online oynandığını bilmenizi isterdim. Aralarında sizin de favorilerinizi görebileceğinizi tahmin ettiğim bir çok eskimeyen oyunu sizler için hazırladığımız bu listede görebileceksiniz. Belki bazılarının online desteği yok, belki de bazıları halen devam eden seriler olsa da , eski oyunlarının verdiği zevk her daim bir başka oluyor.

Age of Empires II: The Conquerors

eskioyunlar

Age of Empires serisinin belki de en sevilen oyunu olan The Qonquerors, gerçekten de diğer oyunlara göre daha bir strateji şansı tanıdığından olsa gerek, günümüzde bile binlerce kişi tarafından tercih edilen bir oyun. Hatta neredeyse 2 gece de 1 bu oyuna fırsat ayırdığımı söylemek isterim. Benim gibi halen bu oyuna devam eden Age of Empires hastaları var ise , yorum atarak benimle iletişime geçebilir . 🙂 Age of Empires oyunu tam bir strateji oyunu olmasının yanı sıra, köy yap, geliş, savaş türünden çok vereceğiniz kararları öne çıkaran bir strateji oyunu. Yıllarca eskimeyecek olan oyunun devam serisinin gelmeyecek olması gerçekten üzücü bir durum.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth II

bfme2

Yüzüklerin Efendisi kitabının ve filminin harika oyun serisi olan LOTR BFME‘nin 2.oyunu belki de en güzeliydi. Strateji oyunlarının en sevilenlerinden birisi olan BFME2 , günümüzde bile binlerce kullanıcıya oynama olanağı sağlıyor. Özellikle Gameranger üzerinden bir çok Türk’ün hala bu oyunu oynadığını görebilirsiniz. Eskiden yaygın kullanılan 1.01 versiyonu günümüzde kendini 1.06 ve 1.00 versiyonlarına bıraksa da , oyunun hala aynı tutkuyla oynandığını söyleyebiliriz. Legolas’tan Aragorn’a, Aragorn’dan Gandalf’a , Ak Büyücü Gandalf’tan Nazgüllere uzanan bir Orta Dünya macerası!

Grand Theft Auto : Vice City

gta5

GTA serisini belki de bize tam anlamıyla kendine aşık eden oyun olan GTA Vice City , günümüzde bile hala grafiklerine rağmen gerçekten zevk vererek oynatabilen bir oyun. Her ne kadar grafikleri günümüz teknolojisine göre geride kalıyor olsa da GTA Vice City HD adındaki türü en azından günümüz grafiklerine yakın bir görüntü ortaya koyuyor. Her ne kadar GTA 5 gibi gerçekciliği ve çeşitliliği olmasa da, denizde subway yazarak yüzdürdüğümüz araçların, aspirine yazıp hayatta kalma çabalarımızın , leavemealone diyerek büyü yaptığımız polislerin tadı gerçekten hiç bir oyunda yok. GTA Vice City yıllar geçse de müzikleri ve Malibu Club ile yıllarca unutulmayacak bir oyun olarak zihinlere kazınmış durumda.

Grand Theft Auto : San Andreas

gtasandnresa

Bir diğer Grand Theft Auto efsanesi olan San Andreas, gerçekten aynı Vice City gibi yıllarca unutulmayan bir oyun. Çoğumuzun bilgisayarında hala duran oyun, canımız sıkıldıkça bitirdiğimiz GTA 5‘ten ise çete ruhunu gerçekten bize yaşattığından ilk tercih oluyor. GTA San Andreas‘ın multiplayer modu olan SAMP ise oyunun bize verdiği gerçekten apayrı bir güzellik.

The Godfather

thegodtaf

Oynadıktan sonra apayrı bir tad bırakan oyunlardan biri olan The Godfather , her ne kadar ilk oyunu ile bizleri kendine bağlasa da 2.oyunu tam olarak beğenilmediğinden 3.oyununu çıkartmadı. İlk oyununa gelecek olursak , gerçekten efsane bir TPS oyunu olduğunu söyleyebilirim. Gerek senaryosu gerek ise oynanışı ve silah çokluğu ile beni kendine bağlayan oyun , sonu ile de apayrı bir tat bırakıyor. Filmi ile benzer bir şekilde ilerleyen oyunu, mutlaka oynamanızı tavsiye ediyorum.

Cossacks 2

cossacks

Listeye strateji oyunları damgasını vurmuş olabilir belki ama gerçekten hepsi birbirinden kaliteli ve muhteşem grafikler istemeyen türden oyunlar. Cossacks 2‘de bu oyunlar arasında yer alıyor. Bu oyunu severek oynayan kişiler varsa veya oynamak isteyenler varsa onlara bir müjdem var. 2011 yılında kapanan şirket oyunun yeni serisini çıkarmayacağını duyurmuştu. Ancak bu yıl itibariyle güzel bir haber tarafımıza ulaştı. Cossacks 3 kesin olarak bu yıl karşımıza çıkıyor. Ayrıntılı bilgiyi Cossacks 3 olarak aratarak bulabilirsiniz. Ayrıca listede yer alabilecek iki oyun daha var, onları da strateji oyunlarına dur demek adına eklemiyorum. Bunlar , Rise of Nations ve tabiki de Empire Earth.

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

6 Comments

 1. Age of Empires… Hey gidi günler hey!

  Reply
 2. abi age of empires ya ne oynardık hala daha o kadar keyif veren oyun oynamamışımdır sonrasıdaki reisde tabiki gta vice city motorla uçmayan yoktur heralde 🙂

  Reply
 3. Age of empires ve cossacks ı görünce gözüm stronghold aradı. Birde taxi ve most wanted hatta call of duty ilk sürümleri bizim için vazgeçilmezdi güzel günlerdi 🙂

  Reply
 4. Tartışmasız Age of Empires oyun hala düzenli oynanmakta strateji oyunlarına ayrı bir boyut kazandırmaya devam ediyor.

  Reply
 5. Age of Empires II: The Conquerors ne oyundu be sabahlara kadar müzik eşliğinde oynadığımı bilirim.

  Reply
 6. age of empires ve gta favorimdir 😀

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*