Şüphesiz dünya üzerindeki en popüler sorulardan biri olan : “Ronaldo mu Messi mi?”  biz de bu soruyu FIFA 16 oyunu için istatistiklere sorduk. FIFA 16 ‘da Messi mi Ronaldo mu?
EA Sports, herkesin merakla beklediği ve 25 Eylül’de çıkacak olan oyunu FIFA 16‘dan oyuncu bilgilerini günler öncesinden verdi ve bununla beraber oyuncu karşılaştırmalarına şimdiden başlandı. Biz gelelim dünyanın en iyi 2 ismine; Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi.

Adsız

İlk olarak kartlara uzaktan bakalım. Pace yani hız özelliklerinde iki oyuncu da 92 almış. Gerçekte de olduğu gibi şut açısından Ronaldo, pas açısından Messi daha önde. Dribbling özelliklerinde Messi +5  üstün. Fiziksel olarak Ronaldo farkla önde olarak, dribbling deki farkı bunla eşitlemiş denebilir.  Toplam kart özelliklerinde ve toplam oyun içi özelliklerde ronaldo az farkla önde fakat ratinglerde Ronaldo 93, Messi 94 almış. Bunun açıklaması ise kanatlarda ratingleri en çok etkileyen özelliğin Dribbling olması.
Ronaldo zaman zaman yaptığı şık hareketler ile 5 star skill seviyesini yıllardır bırakmıyor. Messi ise Ronaldo’ya oranla biraz daha sade bir oyun sergilediğinden 4 star skill seviyesinde. Ve son olarak Ronaldo High Attaccking Work Rate(Atakta fazla görev) ile oyunda Messi’ye göre ataklarda daha aktif olduğu söylenebilir.

cr mess

 

Pace

İkiside 92. Fakat Messi hızlanmada , Ronaldo sprint(koşu) hızında daha üstün.

Dribbling

Messi mükemmel dribbling için olması gereken tüm özelliklere (çeviklik, denge, tepkiler, top kontrolu, top sürme becerisi. minimum 92 ile) sahip ve oyunun en iyi dribbler’ı, top resmen ayağına yapışıyor! Ronaldo da oldukça yüksek dribbling değerlerine sahip olsa da 62 olan düşük denge stats’ı ile ince çalımlarda işimizi zorlaştırıyor.

Şut

Şut özelliklerinde Ronaldo (Messi de çok yüksek olmasına rağmen) fark atmış ve oyundaki en iyi şut özelliklerine sahip. Şut isabet becerilerinde fark az olsa da, +14 şut gücü ile Ronaldo büyük bir üstünlük sağlıyor. Bu da Ronaldo ile bol bol jeneriklik gol atılmasına imkan veriyor. Fakat duran top isabetine gelirsek, +12 ile Messi farkla önde görünüyor ve herkes kabul eder ki Messi, attığı goller ile, Ronaldo ise atamadıklarıyla bunu kanıtlamış durumda..

Pas

Paslarda gerçekte olduğu ve kartlarda göründüğü üzere Messi farkla daha iyi. Ronaldo’nun pasları da gayet yeterli olsa da, sadece orta açma becerisinde +2 önde.

Fiziksel

Fiziksel özellikler kanat oyuncularında olmasa da olur diyebiliriz, fakat büyük üstünlük sağladığı göz ardı edilemez. (Özellikle FIFA16 da eskiye göre çok daha etkisi olduğu gözüküyor) Ronaldo, fiziksel açıdan vasat olan Messi’ye büyük bir fark atıyor. En önemlisi 79 strenght(omuz omuza gücü) ile dribbling’deki açığını kapatıyor ve hızını de hesaba katarsak fiziksel mücadelelerde, hele hele koşarken Ronaldo’dan top almak çok zor!
Ek olarak yüksek zıplama ve kafa isabeti değerleri ile Ronaldo, oyunun sayılı kafacılarından.

902-lionel-messi-vs-cristiano-ronaldo

Son olarak demeliyim ki; karar vermek için hangisinin hayranı olduğunuz önemli değil, güç olarak ikisi de neredeyse eşit sayılırlar, hangi oyuncunun daha iyi olduğu tamamen oyun stilinize bağlı. Genel olarak ‘en iyi’ Ronaldo diyen oyuncular oyunu geniş, güce daha çok dayalı ve skill hareketlerini sevenler olurken, Messi ise dar alanda ince çalımlarla ve paslı oynayan oyuncuların ‘en iyi’sidir. Unutmamakta fayda var . Bir diğer ekleme ise Ronaldo’nun LW yani sol forvet mevkisinde , Messi’nin ise RW sağ forvet mevkisinde yer alması ile kurulacak bir La Liga FUT kadrosunda Bale’in ve Neymar’ın kadroya 4-3-3’te giremeyecek olması, La Liga’nın bu iki köklü klubünün ne denli kaliteli olduğunu ortaya koyuyor. Diğer liglerin çoğunda yedek kanat oyuncusu bulamaz iken La Liga’da bu konuda hiç sıkıntı çekeceğe benzemiyoruz.

Peki ya , FIFA 16da size göre en iyi özelliklere hangi oyuncu sahip?

Anketimize katılarak en iyi oyuncuyu belirlememizde yardımcı ol !

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

5 Comments

 1. Umarım bu yıl Messi’nin yılı olur

  Reply
 2. Ronaldo daha iyi

  Reply
 3. İkisi de çok iyi olmuş bence

  Reply
 4. Messi!

  Reply
 5. Ronaldo bir golcü Messi komple bir oyuncu

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*