wwe-2k16

Profesyonel Amerikan Güreşi, yani bizim bildiğimiz o adı ile WWE.(World Wrestling Entartainment) Smackdown denilince akla Summerslam olsun, Royal Rumble olsun, Money in the Bank gibi değişik terimler geliyor, değil mi? Amerikan güreşinde gerekli fiziksel hareketler olsun, çeşitli girilen pozisyonlar olsun, tenis,futbol,basketbol gibi spor oyunları ile karşılaştırıldığında gerçeğe benzetilmesi,daha doğrusu taklidi oldukça zor bir spor dalıdır.Her ülkede milyonlarca hayranı bulunan WWE‘nin , oyun severler ve güreş severler ile buluşması için en önemli detay belki de bunu gerçeğe benzetmek olsa gerek. Aslında şu ana kadar gelen videolarda fazla göze batan şey yok. Ancak dikkatli baktığımız zaman güreşçilerin çok daha zeki olduğunu ve güreşirken vur-kır-parçala taktiğinden çok stratejik düşünmemiz gerekeceğini söylemem gerek. Çünkü WWE 2K16 çok başka geliyor.

Bazı durumlarda duyularımız önemliyken bazı durumlarda ise o an girmiş olduğumuz pozisyon ve daha önce aldığımız hasarın ön plana çıktığı bir oyun olacak, WWE 2K16. Daha teknik güreşler en çok rakibin daha kalabalık olduğu maçlarda öne çıkacak. Örneğin karşısı 5 siz 4 kişilik bir takımsanız veya o kadar kaldıysanız, en önemli etmen yürüttüğünüz strateji olacaktır. Maçlarda bir taraf hata yaparsa, diğer taraf o hatayı kendine kullanacak ve o açıktan yararlanıp son darbeyi vuracak. Gerçek maçtada görüldüğü gibi tek dövüş ile sonuca varılmayacak, strateji de büyük bir yer sahibi olacak.

WWE 2K16 ‘da iptal etme ve bloklama sistemleri apayrı bir rol üstlenecek.Oyuna eklenen çok önemli bir aşama ise yaptığınız hareketi anında iptal etme sistemi. Örneğin rakibinize bitirici bir vuruş yapacaksınız ancak rakibiniz bunun farkında, doğal olarak bloklamaya geçiyor. Ancak siz bunun farkına vardığınız için o hareketi iptal edip başka bir hareket ile rakibinizi deviriyorsunuz.Örneğin tekme atarken bir anda yumruğu indirmek gibi, rakibinize sağ gösterip sol vuracaksınız. Aynı şekilde rakibinizin hareketlerini bloklamak size büyük bir ivme kazandıracak.

Oyunda yepyeni detaylarda mevcut, mesela analog sayesinde çok daha değişik yerlere isabet sağlayabilceksiniz. WWE 2K16 ile dayanıklılık tüm güreşçilerde apayrı olacak. Örneğin The Rock ile Rey Mysterio’nun aynı dayanıklılığa daha önce de sahip olmadığı gibi, serinin bu oyununda bu fark oldukça büyük olacak. Rock’un bir yumruğu ile Mysterio kendini ringin bir diğer ucunda görebilecek. Aynı şekilde saldıran iki kişi de olsa dayanıklı güreşçiler, bunun üstesinden gelebilecek.

Ve… Çoğu kişinin beklediği, bunu okurken sevineceğini düşündüğüm o çok önemli detay. WWE 2K15 ile çoğu oyuncunun bıkmış olduğu analog sticke zarar verircesine hızlı basma olayı , WWE 2K16 ile son buluyor. Artık çok daha beceri ve atiklik getiren bir sistem aktif. WWE 2K16 ile birlikte bunun düzelmesi büyük bir beğeni ile karşılanacağa benziyor. Bakalım yeni sistem bizi yeterince memnun edecek mi.

maxresdefault

WWE 2K16 gerçekten güzel geliyor ve oyun konsolu kullanıcılarına gerçek bir güreş hissiyatı yaşatacağa benziyor. Oyunda yer alacak şampiyonlarında oldukça fazla olması, WWE 2K16‘dan apayrı bir yapım olduğunu ortaya koyuyor.Oyunda yer alacak bütün şampiyonları merak ediyorsanız WWE 2K16 Güreşçi Listesi ‘ne göz atmanızı tavsiye ediyorum.

WWE 2K16’da Akıllı Güreşçiler Görmek hakkında görüşleriniz neler?

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

3 Comments

  1. Gerçekten güzel bir yazı olmuş, eğer dedikleriniz gibi bir oyun yapıyorlarsa bu adamlar bu sefer bu işi tam anlamıyla yapmış diyebiliriz.

    Reply
  2. Sonunda kurtardılar bizi joysticki kırmaktan 😀

    Reply
  3. Triple H ile güreşmek için sabırsızlanıyorum

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*