Call of Duty serisinin son çıkacak oyunu Black Ops 3‘e ait Multiplayer Betası yayınlandığı anda ,KONSOLUM ekibi olarak inceleme fırsatı bulduk.

maxresdefault

BETA‘da gözümüze ilk çarpan detay Specialist oldu. Yani Türkçe adıyla Uzman Listesi. Bu listede çeşitli özelliğe sahip uzmanları yani karakterleri token sistemi ile seçebiliyoruz. Token kazanmak için Call of Duty , oyun oynamamızı istiyor. Belli bir oyun oynadıktan sonra token kazanıyor ve bu tokenle bir başka uzmanı açabiliyoruz. Bu uzmanların hepsinin iki ayrı özelliği var. Mesela Sparrow’un kendine has yayı ve oku. Her karakterin iki ayrı özelliğinden birini seçerek denemenizi öneriyoruz. Benim en çok hoşuma giden,  altta resimde de  gördüğünüz Battery’nin kendine has savunma sistemi.

COD BO3 ile oyuna eklenen yeni özellik sistemi, belli bir süre aralığı ile karşınıza çıkıyor. Yani Ok-Yay, Savunma , Elektro Şok silahını her daim kullanamıyorsunuz. Ancak kullanabilir hale geldiğinde sağ altta beliriyor ve l1+r1 (Playstation) ‘e basarak bu özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Ancak ok , elektrik silahı gibi aletlerin kullanım haklarının yanı sıra süre kısıtlamaları da mevcut.

Black-Ops-3_Specialist_Ruin-Copy-600x330  call_of_duty_black_ops_3_battery_1-600x338 call_of_duty_black_ops_3_header_2-600x343

COD BO3 betasında oyuna başlar başlamaz seçilebilir türden yukarıda görmüş olduğunuz 3 karakter yer alıyor.

Bunların haricinde genel bir liste vermemiz gerekirse:

 • Prophet – Oyun betası ile seçilebilir şekilde.
 • Outrider – Oyun betası ile seçilebilir şekilde.
 • Ruin – Oyun betası ile seçilebilir şekilde.
 • Battery – Oyun betası ile seçilebilir şekilde.
 • Seraph – Bu karakteri açmanız için 22. seviyeye gelmeniz gerekiyor.
 • Nomad –Bu karakteri açmanız için 28. seviyeye gelmeniz gerekiyor.
 • Reaper – Bu karakteri açmanız için 34. seviyeye gelmeniz gerekiyor.
 • Spectre –Bu karakteri açmanız için 40. seviyeye gelmeniz gerekiyor.

20068700064_a2d6a83339_z

Detaylara değinirsek, Advanced Warfare oyununda da olan , sıçrama bir nevi uçma durumu bu oyunda daha dozunda ve daha güzel. Bu durumu sadece Destiny‘deki uzay temasında beğenmiş olan ben bile, COD’da gayet yerinde buldum. Belli bir dozda sıçrayabilmek ile beraber, limitini de tutturmamız gerekiyor. Aksi takdirde, uçurumlara yuvarlanmak an meselesi. Çeşitli durumlarda kaçmak için, çeşitli durumlarda ise düşmanlarımıza arkadan saldırmak için bu özelliği kullanabiliriz.

Oyunda ölünce ki kamera açıları eskiye göre bayağı bir ilerleme kaydetmiş. Özellikle Hardcore modunda bu izleme türünün gayet beğeni alacağını söyleyebiliriz. Şimdilik betada bu tarz izleme durumu sadece ölünce 5-10 saniye arası bekleme durumu olan modlarda geçerli.

BlackOps3-1

COD BO3‘ün Advanced Warfare çizdirdiği karizması Black Ops 3 ile düzeldi diyebiliriz. Gene de eski zamanlardaki Modern Warfare serilerindeki savaş hissinin yokluğu ,  COD serisi adına büyük bir kayıp. Savaşma hissini çok fazla yaşayamıyorsunuz , daha çok günümüz online FPS oyunlarını andırıyor. Gene de oyunun adı Call of Duty olunca zevk almayı biliyorsunuz. Oyun zevk vermiyor dersek yalan olur, çok rahat uzun bir süre başından kalkmadan oynayabilirsiniz. Beta sürümü olduğundan dolayı oyunlar kısa sürüyor, bittiğinde ne çabuk tepkisini veriyorsunuz. Tam sürümünde doya doya oynayabileceğiniz türden bir Call of Duty Black Ops 3 geliyor. Özellikle belli bir arkadaş ortamında bu oyunun vereceği tat , ayrı olacaktır. Oyuna yeni eklenecek mapler ve silahlar düşünüldüğünde , beklentimiz her geçen gün artıyor. Oyundan fazla zevk almak için COD : Black Ops 3 Turnuvaları ‘nı takip etmeyi unutmayın.

call-of-duty-black-ops-iii-to-be-revealed-on-april-26

Oyun için bir diğer önemli detay ise,  Call of Duty : Black Ops 3 oyunu ile oyuna eklenecek yeni zombiler. Bu zombiler eskiye göre daha güçlü ve daha akıllı. Bir o kadar da korkunç. Arkadaşlarımız ile oynarken iyi bir deneyim yaşatacağa benziyor.

Oyunun betasını hala denemediyseniz bu yazımız ilginizi çekebilir. COD: Black Ops 3 Betasına Ücretsiz Katılmaya Ne Dersiniz?

Peki ya sizin Call of Duty Black Ops 3 betası hakkında yorumlarınız neler?

Strateji oyunlarına olan ilgisinden FIFA'da stoperleri sur niyetine kullanırken, Call of Duty'de ise tam bir Jannisary'e dönüşüyor.

13 Comments

 1. Oyun baya güzele benziyor

  Reply
 2. Elinize sağlık kafamdaki soru işaretlerini yanıtlar cinsten bir makale olmuş, oyun konsolu kullanıcısı olarak Black Ops 3 oyununa bir şans vermeye karar verdim.

  Reply
 3. Hakikaten sıçrama olayı güzel bir hal almış, özellikle savaş hissiyatında iyileştirme söz konusu

  Reply
 4. Yararlı bilgiler için teşşekürler

  Reply
 5. oyun gerçekten güzele benziyor ; çok güzel bir inceleme olmuş teşekkürler paylaşım için

  Reply
 6. Call of Duty oyununun tüm serisini zevkle bitirdim inşallah bu serisinde bitiririm.

  Reply
 7. Başarılı bir inceleme olmuş, aklımı okudunuz resmen:)

  Reply
 8. teşekkürler

  Reply
 9. güzeldi beta

  Reply
 10. Hastasıyız dedeee 😀 çok güzel bir oyun incelemede güzel gözüküyor bakalım oyunu oynayınca incelemedeki gibi güzel olur insaAllah

  Reply
 11. İnceleme güzel olmuş bende indirsemmi diye kararsız kalmıstım indiricem iyi bir oyuna benziyor 😀

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*